Automatyczne systemy transportowe (AGV)
linkedin
2024.05.24

Automatyczne systemy transportowe (AGV)

Współcześnie ciężko wyobrazić sobie magazyn, w którym wszystkie procesy wykonywane są manualnie. Błyskawicznie postępująca automatyzacja w branży logistycznej jest czymś całkowicie naturalnym, a nowoczesne magazyny na wynajem nie są w stanie istnieć bez automatycznych systemów transportowych. Czym są AGV i w jaki sposób wpływają na wydajność i bezpieczeństwo wszystkich procesów magazynowych?

Automatyczne systemy transportowe AGV – co to jest?

Autonomiczne pojazdy transportowe, w skrócie AGV (od ang. Automated Guided Vehicles) to maszyny przeznaczone do szybkiego i bezpiecznego transportu ładunków na terenie magazynu lub pomiędzy dwoma oddzielonymi od siebie obiektami. Automatyczne systemy oparte są między innymi o samojezdne wózki widłowe i mobilne roboty. Dzięki automatyzacji procesu nie potrzebują one nadzoru ze strony operatora – działają całkowicie samodzielnie, bez kontroli człowieka.

Wdrożenie autonomicznych systemów transportowych pozwala zwiększyć wydajność transportu ciężkich ładunków po określonych trasach. To przekłada się na sprawne i bezpieczne funkcjonowanie całego magazynu, a co za tym idzie – znaczne skrócenie czasu transportu towarów i usprawnienie logistyki.

Jak samojezdne pojazdy AGV wpływają na procesy magazynowe?

Zautomatyzowane rozwiązania w magazynach to absolutna konieczność. Inwestycja w nowoczesne technologie i rozwój logistyki 4.0 zwyczajnie się opłaca. Autonomiczne pojazdy i roboty pozwalają znacznie zwiększyć efektywność pracy, usprawnić procesy magazynowe i dzięki temu utrzymać przewagę nad konkurencją na rynku logistycznym.

Dzięki systemom AGV obsługa powtarzalnych zadań jest całkowicie zautomatyzowana i nie wymaga angażowania operatorów. Dzięki temu, pracownicy mają możliwość skupienia się na innych zadaniach, co dodatkowo zmniejsza koszty i pozwala na wyeliminowanie błędów związanych z czynnikiem ludzkim. Autonomiczne pojazdy mogą nie tylko przenosić palety, skrzynie i zwoje materiałów z miejsca na miejsce, ale również sprawdzają się w zakresie kompletowania towarów i przygotowania ich do wysyłki.

Jak działają automatyczne wózki widłowe?

Samojezdne pojazdy AGV opierają się na systemach naprowadzania, współpracujących z oprogramowaniem informatycznym wewnątrz magazynku. Nawigacja tego typu wózków może odbywać się w kilku różnych trybach: całkowicie automatycznym, pasywnym, z użyciem taśm umieszczonych na podłożu, aktywnym przy pomocy przewodów w posadzce lub laserowym, przy zastosowaniu systemu głowic oraz luster. Wszystko zależy od konkretnego modelu oraz dostosowania magazynu.

Wszystkie pojazdy AGV są wyposażone w czujniki wykrywające ruch, a także zderzaki oraz skanery. Ma to na celu zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony zarówno przewożonego ładunku, jak i wszystkich pracowników magazynu.

Autonomiczne pojazdy AGV mogą być zwykłymi, samojezdnymi wózkami widłowymi, jednak mogą być również wyposażone w różnego rodzaju dodatkowe elementy, jak np. chwytaki czy przenośniki, które zwiększają ich możliwości, np. pozwalając przenosić towary o nietypowych kształtach, wadze lub wymaganiach.

Warto pamiętać, że wykorzystanie automatycznych systemów transportowych powinno być odpowiednio dobrze przemyślane. Urządzenia te przemieszczają się po z góry ustalonych trasach, dlatego tak ważne jest, by wszystkie systemy wewnątrz magazynu oraz procesy logistyczne opierały się na ścisłej współpracy i dobrym planowaniu. Wciąż trwają prace mające przystosować nowoczesne pojazdy AGV do pracy w magazynach o dużym natężeniu przepływu towarów, co pozwoli na wprowadzenie jeszcze większych udogodnień dla pracowników.

See our other articles