Magazyn klasy A – standard najwyższej jakości w branży magazynowej
linkedin
2023.05.26

Magazyn klasy A – standard najwyższej jakości w branży magazynowej

W dynamicznie rozwijającym się sektorze logistycznym i magazynowym coraz większą rolę odgrywają standardy i kryteria, które pomagają klientom w wyborze odpowiedniego miejsca do magazynowania swoich towarów. Jednym z przykładów najwyższej jakości w tej dziedzinie jest magazyn klasy A. Czym charakteryzuje się magazyn klasy A, jakie parametry musi spełniać i dlaczego warto go wybrać?

Klasyfikacja magazynów

Magazyny, podobnie jak wiele innych nieruchomości komercyjnych, są często oceniane pod względem jakości, lokalizacji, konstrukcji i udogodnień. Trzy podstawowe klasy magazynów to: klasa A, klasa B i klasa C. Każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy:

  • Magazyn klasy A – to najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane budynki, które znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach, z dobrym dostępem do głównych dróg i autostrad. Magazyny klasy A wyposażone są w wysokie sufity (powyżej 10 metrów), gwarantują duże udźwigi podłóg (powyżej 5 t/m2), efektywne systemy klimatyzacji i ogrzewania oraz zaawansowane systemy bezpieczeństwa, w tym rozwiązania przeciwpożarowe.
  • Magazyn klasy B – są zazwyczaj gorzej wyposażone niż magazyny klasy A. Mogą mieć nieco niższe sufity (zwykle między 6 a 9 metrów) i mniejsze udźwigi podłóg (zwykle między 2-5 t/m2). Magazyny klasy B z reguły nie są wyposażone w najnowszych technologiczne udogodnienia, ale nadal oferują względnie poprawne warunki do przechowywania i dystrybucji towarów.
  • Magazyn klasy C – są najbardziej podstawowymi budynkami. Są położone w mniej atrakcyjnych lokalizacjach i mają ograniczone udogodnienia. Sufity mają wysokość poniżej 6 metrów, a udźwig podłogi wynosi mniej niż 2 t/m2. Magazyny klasy C wymagają modernizacji, ale mogą być użyteczne dla firm, które potrzebują podstawowej przestrzeni magazynowej.

Parametry magazynu klasy A

Jak wynika z podziału przytoczonego powyżej, magazyn klasy A to najwyższa kategoria, obejmująca nowoczesne, wysokiej jakości obiekty spełniające najbardziej rygorystyczne standardy. Właśnie z tego powodu cieszą się one dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród właścicieli sklepów e-commerce.

Magazyny klasy A są zaprojektowane z myślą o optymalizacji operacji magazynowych. Ich układ, wysokość składowania, liczba doków załadunkowych i zaawansowane technologie magazynowe takie jak automatyczne systemy przeciwpożarowe, zapewniają wydajne i sprawne funkcjonowanie centrum logistycznego. Magazyn klasy A to obiekt spełniający szereg rygorystycznych wymogów, które zapewniają jego najwyższą jakość. Obejmują one takie parametry jak:

  • Nowoczesna infrastruktura – odpowiednie rozwiązania infrastrukturalne, co przekłada się na wydajność i bezpieczeństwo przechowywania towarów. Wysokiej jakości podłogi, optymalna wysokość składowania oraz zaawansowane systemy HVAC, to tylko niektóre z elementów charakterystycznych dla tej klasy magazynów.
  • Bezpieczeństwo – magazyny klasy A muszą być wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak monitoring CCTV, ochronę przez całą dobę i rozbudowane systemy przeciwpożarowe.
  • Dostęp do dróg transportowych – magazyny klasy A zwykle znajdują się blisko kluczowych dróg transportowych, co umożliwia efektywny transport towarów.
  • Komfort pracy – magazyny klasy A zapewniają pracownikom odpowiednie warunki pracy, takie jak właściwe warunki temperaturowe, zaplecze socjalne i miejsca do odpoczynku, a przede wszystkim dostęp do nowoczesnych technologii, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę.

Dlaczego warto wybrać magazyn klasy A?

Decyzja o wyborze magazynu klasy A niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim gwarantują one najwyższą jakość usług, zapewniając bezpieczne i nowoczesne warunki przechowywania towarów. Obecnie na polskim rynku powierzchni magazynowych magazyny kategorii A stają się standardem. Większość nowych inwestycji powstaje obecnie w klasie A, więc aby zyskać przewagę konkurencyjną, nowoczesne przedsiębiorstwa inwestują w rozwiązania, które wykraczają poza standardową specyfikację. Marka White Star Logistics oferuje magazyny na wynajem, które są projektowane do certyfikacji BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Co to oznacza? Ponadprzeciętne unowocześnienia, które znacznie przekraczają wymagania magazynów klasy A. Jakie są ich zalety?

 

  • Inwestycja w przyszłość – magazyny budowane w oparciu o zrównoważony rozwój z zastosowaniem ekologicznych rozwiązań zaprocentują w przyszłości. Już teraz można dostrzec, że Polska wprowadza szereg zmian dostosowując się do wymagań transformacji energetycznej. Na gruncie międzynarodowym i lokalnym dominuje przekonanie, aby premiować ekologiczne inwestycje np. poprzez z stosowanie preferencyjnej polityki fiskalnej w przeciwieństwie do budynków posiadających np. niską efektywność energetyczną, które już niedługo mogą zostać obłożone dodatkowymi podatkami. Wybór magazynu, który wykorzystuje energię odnawialną i gwarantuje wysoką efektywność energetyczną, jest inwestycją, która w perspektywie kryzysu surowcowego i nadchodzących zmian z pewnością się opłaci.
  • Wydajne i oszczędne rozwiązanie – oprócz troski o środowisko, magazyny z certyfikatem BREEAM generują wymierne oszczędności. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na efektywne wykorzystanie energii, kompleksowe zagospodarowanie terenu wokół magazynu czy strategiczne zarządzanie procesami logistycznymi. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom magazyny stają się wydajne i generują oszczędności, a co najważniejsze nie degradują środowiska naturalnego.
  • Przewaga wizerunkowa – inwestycja w magazyny z certyfikatem BREEAM pozwala na zdobycie przewagi konkurencyjnej pod względem wizerunkowym. Komunikowanie, że każdy etap logistyki magazynowej odbywa się z zachowaniem zrównoważonych procesów, które są bezpieczne dla środowiska, z pewnością wpłynie korzystnie na wizerunek firmy i przyciągnie nowych inwestorów.

 

Większość nowych inwestycji na rynku powierzchni magazynowych realizowanych jest w standardzie magazynów klasy A., co prowadzi do tego, że stają się one standardem. Z tego powodu warto zainwestować w budynki, które wyróżniają innowacyjnymi rozwiązaniami ponad standard. Wybierając magazyny z certyfikatem BREEAM firmy nie tylko optymalizują swoje operacje logistyczne, ale także budują wizerunek przedsiębiorstwa dbającego o jakość i bezpieczeństwo. Decydując się na magazyn klasy A, wybierz taką opcję, która wyróżnia się ponadprzeciętnym standardem, popartym międzynarodowym certyfikatem.

See our other articles