Jak skutecznie obniżyć koszty magazynowania?
linkedin
2023.03.03

Jak skutecznie obniżyć koszty magazynowania?

Rosnące koszty magazynowania stają się coraz poważniejszym wyzwaniem dla wielu biznesów. Jak więc skutecznie obniżyć koszty magazynowania i dlaczego inwestycja w zrównoważone centra logistyczne, będzie gwarantować redukcję wskaźnika kosztów magazynowania?

Gospodarki krajowe, ale także i rynki światowe nadal próbują się „pozbierać” po okresie pandemicznym. Niepewną sytuację dodatkowo potęguje wojna w Ukrainie oraz wysoka inflacja. To wszystko jednak tylko prognostyk kolejnych lat i dekad funkcjonowania w coraz bardziej niestabilnym środowisku naturalnym, które ze względu na ocieplenie klimatu będzie bezpośrednio wpływać na ogólnoświatowy handel oraz stabilność działania różnych biznesów i całych gospodarek.

Mając na uwadze kryzys klimatyczny, niepewną sytuację na rynkach surowcowych i przyszłe gwałtowne zmiany, na które tak naprawdę bardzo trudno się przygotować, powinniśmy z perspektywy biznesowej inwestować w technologie, które nie będą miały okazji zbyt szybko się „zestarzeć”.

Poznaj sposoby na obniżanie kosztów magazynowania z nieco dalszej perspektywy, która niedługo będzie jedynym opłacalnym modelem.

Jak obniżyć koszty magazynowania? Zainwestuj w zrównoważone powierzchnie magazynowe

 

Choć na krajowych Politechnikach zrównoważone budownictwo jeszcze do niedawna było traktowane po macoszemu, to trend ten wrócił w ostatnich latach z pełną mocą, jako kluczowa odpowiedź świata biznesu, chcącego walczyć ze zmianami klimatycznymi. Inwestycja w zrównoważony, certyfikowany budynek, to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także znaczna obniżka kosztów magazynowania. Jak to możliwe?

  • Budynki z certyfikatami ekologicznymi (np. BREEAM) gwarantują niższe koszty magazynowania towarów. Optymalizacja kosztów jest możliwa ze względu na rozwiązania minimalizujące straty energii, dzięki czemu redukowane są także koszty wynajmu magazynu. Ceny energii znacznie windują koszty magazynowania, szczególnie w czasach kryzysu surowcowego i energetycznego. W przypadku budynków zrównoważonych część energii jest także generowana przez odnawialne źródła energii, co dodatkowo wpływa na efektywne obniżenie wskaźnika kosztów magazynowania.
  • Ekologiczne magazyny będą tanieć – szereg regulacji czy to na szczeblu krajowym, czy to unijnym, jednoznacznie wskazuje na to, że budynki efektywne energetycznie będą mogły w przyszłości liczyć na preferencyjne traktowanie. Wprowadzanie korzystnych stawek podatkowych dla odpowiedzialnego społecznie biznesu można porównać do mechaniki tworzenia Specjalnych Stref Ekonomicznych. Państwo poprzez pozytywne regulacje fiskalne będzie chciało wpłynąć na świat biznesu, aby budował i magazynował towary w przestrzeniach magazynowych, optymalnie wykorzystujących energię i ograniczających ślad węglowy. Działania tego typu będą spójne z ogłoszonymi już politykami i celami unijnymi.

 

Koszty logistyczne w dłuższej perspektywie będzie można także ograniczyć ze względu na wykorzystanie elektrycznego taboru. Niskoemisyjne inwestycje np. w samochody elektryczne, już teraz są dotowane przez państwo, a warto dodać także, że coraz więcej polskich miast decyduje się na uchwalanie stref czystego transportu – legalny przejazd starym dieslem, nawet obwodnicą danego miasta, będzie mógł być niedługo niemożliwy. Elektrycznych i hybrydowych samochodów będzie przybywać, warto więc także zwrócić uwagę na to, aby magazyn był wyposażony w ładowarki elektryczne dla samochodów. W ten sposób zostanie osiągnięty efekty synergii pomiędzy magazynowaniem, a logistyką.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w pewne i certyfikowane powierzchnie magazynowe, sprawdź ofertę White Star Logistics. Wszystkie inwestycje tej marki są projektowane i realizowane z myślą o certyfikacji BREEAM na poziomie przynajmniej very good, co będzie gwarantować optymalne koszty magazynowania dla Twojego biznesu.

See our other articles