Wynajem magazynu – 6 powodów, dla których warto zdecydować się na wynajęcie powierzchni magazynowej
linkedin
2024.02.22

Wynajem magazynu – 6 powodów, dla których warto zdecydować się na wynajęcie powierzchni magazynowej

W powszechnej świadomości panuje przekonanie, że to, co „na własność” jest zawsze rozwiązaniem lepszym, pewniejszym, bardziej opłacalnym niż wynajem czy wypożyczenie. W Polsce szczególnie mocno ten mit pokutuje na rynku nieruchomości – zdecydowana większość Polaków dąży do tego, by kupić dom czy mieszkanie za gotówkę lub na kredyt, podczas gdy w Europie Zachodniej jest dokładnie odwrotnie – przytłaczająca większość obywateli żyje w wynajmowanych nieruchomościach, co ma wiele zalet.

Przed podobnym dylematem stają właściciele firm handlowych i produkcyjnych, którzy potrzebują przestrzeni magazynowej do składowania swoich towarów. Wraz z rozpoczęciem lub rozwojem działalności zadają sobie oni pytanie, czy wynajem magazynu to dobra opcja, czy postawić jednak na budowę własnej hali? Jak się okazuje, to pierwsze rozwiązanie ma dziś, w dobie szeroko rozwiniętej infrastruktury magazynowej i drogowej w Polsce, bardzo wiele zalet.

Hale magazynowe do wynajęcia – zalety rozwiązania

W niniejszym artykule zebraliśmy 6 głównych atutów zainwestowania w magazyn na wynajem. Jak się okazuje zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i firmy z wieloletnim doświadczeniem, mogą na tym rozwiązaniu sporo zyskać – i to nie tylko w obszarze czysto kosztowym. A zatem – po co rozważać wynajem magazynów?

Oszczędność czasu

Każdy, kto budował choćby niewielką nieruchomość, wie, ile czasu i innych zasobów zużywa tego typu proces inwestycyjny. Nie inaczej jest w przypadku hal magazynowych. Nawet jeśli jest już zebrany odpowiedni zespół i buduje się szybką techniką, zazwyczaj korzystanie z obiektu można rozpocząć po minimum roku. To wiele miesięcy przestoju w działalności (lub braku rozwoju, gdy potrzebujemy znacznie większej powierzchni niż dotychczas). Tymczasem magazyny na wynajem często są dostępne praktycznie „od ręki”, nierzadko można rozpocząć w nich składowanie zaraz po podpisaniu umowy (ewentualnie po ich sprawnym dostosowaniu, jeśli wymaga tego specyfika naszej działalności).https://whitestar-logistics.com/magazyny/

Optymalizacja kosztów

Budowa od podstaw nowego magazynu (a nawet rozbudowa dotychczasowego) to spory wydatek, który niejednokrotnie musi być finansowany z kredytu. Wymaga również zebrania zespołu wielu fachowców lub wynajęcia generalnego wykonawcy. To naprawdę duże koszty, które zwracają się latami. Natomiast wynajem magazynu wiąże się z ponoszeniem konkretnych, stałych opłat, na jakie stać przedsiębiorcę (a i one są uwzględniane w kosztach działalności).

Mniejsze ryzyko biznesowe

Ten punkt wiąże się w pewien sposób z poprzednim. Jeśli przedsiębiorstwo decyduje się na wynajem magazynu, w razie nieprzewidzianych okoliczności może z niego zrezygnować z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Natomiast tak wielka inwestycja, jak budowa hali magazynowej oznacza poniesienie ogromnych wydatków lub zaciągnięcie wieloletniego kredytu – takie zobowiązania kładą się cieniem nad bezpieczeństwem i stabilnością prowadzonej działalności.

Dogodna lokalizacja biznesowa

Dziś kompleksy magazynowe usytuowane są w bardzo atrakcyjnych miejscach – w pobliżu lotnisk, autostrad, kolei i ważnych węzłów transportowych. Możliwość prowadzenia firmy handlowej czy produkcyjnej w takich miejscach znacznie zmniejsza koszty transportu, usprawnia szlaki logistyczne i otwiera na nowe rynki. Nie bez znaczenia jest też fakt, że chęć zbudowania własnego magazynu w tak atrakcyjnej lokalizacji, wiązałaby się z koniecznością zakupu bardzo drogiej działki.

Stabilność biznesowa

Obecnie wynajmujący magazyny podpisują umowy z najemcami na co najmniej kilka lat – taka perspektywa daje tak potrzebną w biznesie stabilność, związaną z niezmiennością kosztów, czy możliwą w przyszłości rozbudową magazynu.

Współpraca na partnerskich warunkach

Hale magazynowe do wynajęcia to biznes, który wiąże dwa podmioty nawet na dekady. Mimo to nowoczesne magazyny mogą być w trakcie tego czasu dostosowywane i dowolnie konfigurowane, optymalizując się do zmieniającego się profilu czy rozwoju działalności. Wynajem magazynu daje takie szanse, ponieważ jego właściciel, tworząc inwestycję, przewidywał taki scenariusz, przygotowując się na potrzeby wielu potencjalnych branż.

See our other articles