Automatyzacja magazynów – nowoczesne rozwiązania magazynowe
linkedin
2023.11.21

Automatyzacja magazynów – nowoczesne rozwiązania magazynowe

Magazynowanie stanowi bardzo istotny element całego łańcucha logistycznego. Automatyzacja magazynów pozwala zwiększyć wydajność poprzez optymalizację niektórych procesów logistycznych. Jak działają automatyczne magazyny? Jakie elementy automatyzacji są kluczowe dla logistyki?

 

Czym są magazyny automatyczne?

Automatyzacja magazynów polega na zastosowaniu zaawansowanych technologii, które służą zoptymalizowaniu procesów logistycznych, takich jak przygotowanie zamówień, odbiór i wysyłka towaru czy zarządzanie zapasami na magazynie. Wdrożenie różnego rodzaju rozwiązań automatycznych na magazynie umożliwia kontrolowanie, monitorowanie i obsługę ładunków, jednocześnie zwiększając wydajność, skracając czas transportu i zapobiegając wystąpieniu błędów, które łatwo popełnić podczas ręcznego zarządzania zadaniami.

To, jakie konkretne rozwiązania zastosuje dany magazyn automatyczny zależy przede wszystkim od specyfiki firmy i produktów, potrzeb logistycznych, a także projektu magazynu czy opracowanych kryteriów rozmieszczenia ładunków. Chcąc mieć pewność, że magazyn automatyczny będzie wykorzystywał najnowsze zautomatyzowane rozwiązania, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on certyfikat BREEAM.

System WMS – system zarządzania magazynem

WMS, czyli Warehouse Management System, jest to rodzaj oprogramowania do zarządzania magazynem, służący do śledzenia i koordynowania operacji wykonywanych na towarach – od przyjęcia, przez magazynowanie, kompletację, aż po wydanie. Dzięki temu, spora część procesów dzieje się automatycznie, bez konieczności angażowania pracowników. System samodzielnie wydaje określone polecenia, np. kierując wypełnioną paletę do strefy składowania i wyznaczając jej określone miejsce na magazynie. W ten sposób znacznie skraca się czas pracy, ogranicza koszty i redukuje ryzyko błędów, ponieważ wszystkie informacje znajdują się w jednym miejscu.

Regały wysokiego składowania 

Automatyczne magazyny wysokiego składowania pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową, redukując tym samym koszty logistyczne. Regały stanowią stalową konstrukcję, której wysokość przekracza 7,2 metra. Do ich obsługi wykorzystuje się wózki systemowe lub specjalne wózki wysokiego składowania. Stosując automatykę odciąża się pracowników i zwiększa poziom bezpieczeństwa w trakcie pracy.

Zautomatyzowane magazyny wysokiego składowania mogą działać wyłącznie pod warunkiem wyposażenia w rozbudowane systemy informatyczne, takie jak wspomniany wcześniej WMS czy WCS – program odpowiedzialny za kontrolę ruchu automatycznych maszyn.

Autonomiczne roboty mobilne AGV

Roboty AGV, czyli Automateg Guided Vehicle to zautomatyzowane pojazdy bezzałogowe, sterowane zdalnie przy pomocy specjalnych układów nawigacji. W tej kategorii można wyróżnić zarówno wózki AGV, jak i niewielkie coboty – roboty współpracujące. Automatyczne rozwiązania pozwoliły na wyparcie ręcznych urządzeń przeładunkowych, dzięki czemu zaoszczędzony jest czas potrzebny na przepływ towarów.

Wózki AGV odpowiadają przede wszystkim za transport towarów w warunkach niezbyt bezpiecznych dla człowieka, na przykład na magazynach, w których jest duży ruch pojazdów. Pozwalają na transportowanie ładunków między dwoma punktami w magazynie bez nadzoru ze strony operatora. Z kolei coboty pozwalają nie tylko przenosić produkty, ale również mogą być odpowiedzialne za ich montaż czy proces pakowania. Połączenie ich z systemem WMS pozwala znacznie usprawnić system produkcji i transportu wewnątrzmagazynowego.

See our other articles