Bezpieczne magazynowanie a magazyny na wynajem – o czym warto pamiętać?
linkedin
2023.06.26

Bezpieczne magazynowanie a magazyny na wynajem – o czym warto pamiętać?

Podejmując poważną decyzję biznesową, jaką bez wątpienia jest zainwestowanie w magazyn na wynajem, z reguły bierzemy pod uwagę stosunek ceny do jakości oraz infrastrukturalne udogodnienia ściśle związane z procesami logistycznymi. Często jednak zapominamy o zabezpieczeniach magazynowych, a w tej materii profilaktyka i dokładne prześwietlenie potencjalnego podmiotu świadczącego określone usługi magazynowe, jest kluczowe. O czym zatem warto pamiętać, mając na uwadze bezpieczeństwo magazynu, aby podjąć trafną decyzję?

Bezpieczeństwo magazynu na wynajem, to kluczowa kwestia, którą powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na podpisanie umowy najmu. Poznaj najważniejsze zagadnienia związane z zabezpieczeniami magazynowymi, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe magazynów: system tryskaczy typu ESFR i obciążenie ogniowe

Jednym z aspektów bezpieczeństwa magazynu, są rozwiązania przeciwpożarowe, które gwarantują efektywne gaszenie pożaru w zarodku, a tym samym ochronę Twoich towarów przed zniszczeniem.

Natychmiastowa reakcja 

System ESFR został zaprojektowany do szybkiego wykrywania i tłumienia pożarów. Działa na zasadzie wykrywania ciepła i płomieni, co umożliwia mu natychmiastową reakcję na początkowe ogniska pożaru. Dzięki temu system może skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia i minimalizować straty materialne oraz zapewnić bezpieczeństwo w magazynie.

Wydajność  i skuteczność 

Systemy ESFR są w stanie dostarczyć znacznie większą ilość środka gaśniczego w porównaniu do tradycyjnych systemów tryskaczy. Systemy ESFR zapewniają wysokie ciśnienie wody i wydajne dysze, które skutecznie tłumią pożary nawet przy dużych wysokościach składowania towarów. To pozwala na szybkie i skuteczne działanie w przypadku pożaru w magazynie.

 Minimalizowanie strat 

W przypadku pożaru w magazynie, tradycyjne systemy tryskaczy mogą spowodować poważne zalanie towarów i infrastruktury, co może prowadzić do długotrwałych przestojów w działalności oraz wysokich strat materialnych. System ESFR, dzięki swojej precyzji i wydajności, minimalizuje ryzyko takich zakłóceń i gwarantuje bezpieczne magazynowanie Twoich towarów.

Równie ważną kwestią z ochrony przeciwpożarowej magazynów, jest deklarowane obciążenie ogniowe. Im wyższa wartość obciążenia ogniowa, tym wyższe ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru. Choć według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych, obciążenie ogniowe dla magazynu w klasie A powinno wynosić 1000 MJ/m², to sugerujemy wybierać powierzchnie magazynowe, które mieszczą się w zakresie 400-8000 MJ/m², gwarantując tym samym lepszą ochronę dla naszego magazynu.

Istotne zabezpieczenia magazynowe: ochrona i monitoring

Wybór odpowiedniego magazynu  z monitoringiem i ochroną ma istotny wpływ na bezpieczeństwo przechowywanych w nim towarów. Dlatego przed podjęciem decyzji o wynajmie magazynu, powinieneś zapoznać się z oferowanymi usługami zabezpieczeń.

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest fizyczne zabezpieczenie obiektu. Solidne ogrodzenie, kontrola dostępu i systemy alarmowe to podstawowe elementy, które warto sprawdzić przed wynajmem magazynu. Przemyślane rozwiązania technologiczne, takie jak kamery monitoringu CCTV, systemy detekcji pożaru i alarmowe, są właściwie standardem magazynów klasy A.

Ważnym aspektem jest również monitoring wewnętrzny magazynu. Systemy monitoringu wizyjnego pozwalają na ciągły nadzór nad przestrzenią magazynową. Dzięki rozmieszczeniu kamer w strategicznych miejscach można skutecznie monitorować aktywność oraz rejestrować niepożądane lub podejrzane zdarzenia. W przypadku ewentualnych kradzieży lub incydentów, nagrania z kamer mogą stanowić istotne dowody.

Innowacyjne technologie w dziedzinie monitoringu oferują także rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji (AI). Systemy AI są w stanie analizować dane z kamer, wykrywać podejrzane zachowania oraz generować automatyczne alerty w przypadku wykrycia potencjalnego zagrożenia. Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja na niebezpieczne sytuacje i minimalizacja ryzyka.

Kolejnym istotnym aspektem jest monitorowanie zewnętrzne. Współpraca z profesjonalną firmą ochroniarską, która zapewnia stałe patrolowanie terenu magazynu, może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo Twojego biznesu. Patrolowanie i monitorowanie zewnętrzne to dodatkowa warstwa ochrony, która może odstraszyć potencjalnych intruzów i minimalizować ryzyko wtargnięcia na teren magazynu.

 

Przed podpisaniem umowy najmu magazynu, dowiedz się, czy najemca gwarantuje zadowalające środki ochrony. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek w przyszłości.

See our other articles