Jak przenieść obsługę logistyczną do nowego magazynu?
linkedin
2023.03.21

Jak przenieść obsługę logistyczną do nowego magazynu?

Przeniesienie usługi logistycznej do nowego magazynu to proces, który powinien być jak najlepiej zaplanowany, aby zminimalizować niepotrzebne ryzyka. Dowiedz się, jak wzorcowo powinno wyglądać przeniesienie usługi logistycznej do nowego magazynu.

Na rezygnację z własnego magazynu i zmianę lokalizacji powierzchni magazynowej najczęściej wpływ ma rozwój biznesu. Obsługa całego procesu logistycznego zaczyna wymagać coraz większej inwestycji w zasoby oraz pochłania coraz więcej czasu, co utrudnia rozwój i sprawne obsłużenie zamówień, zwłaszcza w momentach pików sprzedażowych. Jeśli decyzję o przeniesieniu usługi logistycznej do innego magazynu masz już za sobą, sprawdź jak przeprowadzić ten cały skomplikowany proces z głową.

1. Zdefiniowanie specyfikacji technicznej i funkcji przyszłego magazynu

Aby nie stracić zbyt wiele czasu na szukanie optymalnej lokalizacji dla nowego magazynu, powinieneś zdefiniować najważniejsze cechy fizyczne magazynu i odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania operacyjne.

Zmiana lokalizacji magazynu. 6 kluczowych kroków

1. Czy interesuje Cię wycena budowy dedykowanego magazynu czy skorzystanie z gotowych powierzchni magazynowych na wynajem? Każde z tych rozwiązań ma konkretne wady i zalety, ich rozważenie będzie kluczowe w kontekście poniesionych kosztów oraz estymacji przyszłej stopy zwrotu.

2. Jakie wymiary i klasa magazynu są w obszarze Twoich zainteresowań – ta specyfikacja jest kluczowa, ponieważ od niej będzie zależeć to, czy nowa lokalizacja magazynu będzie odpowiadać na Twoje potrzeby w dłuższej perspektywie, abyś nie musiał potem znowu rychło planować zmiany przestrzeni magazynowej.

3. Jaki rodzaj produktów planujesz przechowywać, oraz jakie warunki powinny panować wewnątrz magazynu (np. czy będziesz potrzebował chłodni?).
Tego aspektu raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć, ale warto także pomyśleć o przyszłości. Jeśli widzisz w swoim biznesie potencjał na rozwój w określonym kierunku, np. importu wymagających produktów lub dosprzedaż nowej kategorii asortymentu wymagającej specyficznych warunków magazynowania, powinieneś to uwzględnić, planując optymalną specyfikację magazynu.

4. Jakie dopuszczalne obciążenie na metr kwadratowy powinien obsługiwać magazyn?
Ten podpunkt pośrednio wynika z poprzedniego – od rodzaju produktów i kwestii rozładunkowych, będzie wynikał rodzaj magazynu, który będziesz wynajmował lub który zostanie zbudowany jako inwestycja na własność dla Twojego biznesu.

5. Czy magazyn ma pełnić również funkcje reprezentacyjno-biurowe?
Nowoczesne przestrzenie magazynowe, zwłaszcza te zlokalizowane w obrębie dużych ośrodków miejskich, pełnią często także funkcje wystawiennicze oraz wizerunkowe. Decyzja odnośnie do tego, jakie funkcje ma pełnić Twój przyszły magazyn, będzie kluczowa – tylko określone rodzaje magazynów będą spełniać określone wymagania.

6. Czy klasa ekologiczna budynku ma dla Ciebie biznesowe znaczenie?
Coraz więcej przedsiębiorstw w skali lokalnej i globalnej zwraca istotną uwagę na kwestie środowiskowe, które powoli stają się rynkowym standardem, zapewniającym nie tylko korzyści wizerunkowe, ale także optymalizację kosztów stałych (np. poprzez pozyskiwanie części energii ze źródeł odnawialnych). Wybierając magazyn na lata, powinieneś zwrócić uwagę na to, aby posiadał ekologiczny certyfikat jak np. BREEAM.

Mając zdefiniowane, pogłębione odpowiedzi na powyższe pytania, będziesz doskonale wiedział, jakiego rodzaju magazynu szukać i finalnie wybrać, dzięki czemu będziesz znał przynajmniej pierwszą część odpowiedzi na pytanie „jak przenieść się do nowego magazynu”. Na tym jednak nie koniec planowania – kolejnym krokiem jest zapewnienie płynności usług logistycznych w nowym obiekcie. Na czym więc skupić się na drugim etapie planowania przeprowadzki do nowego magazynu?

2. Przeniesienie usługi logistycznej do innego magazynu

Rezygnując z własnego magazynu, oprócz kwestii związanych z zarządzaniem i przechowywaniem, kluczowe będzie wzorcowe zaplanowanie wszystkich procesów logistycznych, aby tempo rozwoju Twojego biznesu osiągało wyznaczony pułap. Osiągnięcie niezbędnej skali bez outsourcingu, który jest kluczowy np. w przypadku ekspansji na rynki zagraniczne, staje bardzo trudne do zrealizowania.  W przypadku chęci utrzymania na niezbędnym poziomie całej sieci powiązanych usług magazynowo-logistycznych wyłącznie własnym sumptem, inwestycje będą przez dłuższy czas pochłaniać wypracowywany zysk.

Coraz bardziej pogłębiona specjalizacja i stabilizacja rynku magazynowego w Polsce i Europie powodują, że rozszerza się portfolio dedykowanych usług logistyczno-magazynowych. Przenosząc swój magazyn do nowej lokalizacji, warto rozważyć usługę fulfillment, która w dużym skrócie polega na tym, że zewnętrzny podmiot całościowo bierze na siebie odpowiedzialność za realizację procesów logistycznych, czyli m.in. na:

  • przyjmowaniu dostaw i magazynowaniu towarów,
  • realizacji zamówień, zwrotów i reklamacji,
  • kontroli jakościowej i ilościowej,
  • komunikacji ze sprzedawcami.

Przeczytałeś nasze wskazówki i czujesz, że jesteś gotowy na zmianę lokalizacji magazynu? Jeśli wszystkie powyższe kroki masz już za sobą, nie pozostaje Ci nic innego, jak rozpoczęcie procesu przeniesienia usługi logistycznej do nowego magazynu.

Powodzenia!

See our other articles