Dynamiczny rozwój rynku magazynowego w Polsce
linkedin
2022.10.25

Dynamiczny rozwój rynku magazynowego w Polsce

Dane pokazują, że rynek magazynowy w Polsce jest jedną z branż, która przeszła suchą stopą przez pandemię i nieźle sobie radzi także w trakcie wojny w Ukrainie. Jakie są prognozy dla rynku powierzchni magazynowych na najbliższe miesiące, mając na uwadze inflację oraz niepewną sytuacją geopolityczną w naszym regionie?

Eksperci z Europejskiego Kongresu Finansowego przestrzegają, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wyhamuje. Odnośnie do nadchodzącej stagflacji zdania są podzielone, jednak konsensus w sprawie spowolnienia gospodarczego w nadchodzących miesiącach wydaje się pewny. Przerwane łańcuchy dostaw w wyniku pandemii COVID-19 oraz konflikt w Ukrainie powodują niepewną sytuację na rynkach światowych, rosnące ceny energii i surowców oraz wyższe ryzyko inwestycyjne w przypadku krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W świetle bieżącej sytuacji geopolitycznej tym bardziej budujące są dane z rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce. Mimo że eksperci starają się studzić dobre nastroje, kreśląc niezbyt optymistyczne scenariusze w nadchodzących miesiącach, dane z rynku są co najmniej optymistyczne. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym wskaźnikom z pierwszego kwartału 2022 roku oraz prognozom na kolejne miesiące w tym trudnym dla całej Europy czasie.

Bieżąca sytuacja rynku magazynowego w Polsce


Według
ekspertów z BNP Paribas postpandemiczna sytuacja jest trudnym wyzwaniem dla sektora magazynowego. Z jednej strony firmy z Ukrainy, Rosji czy Białorusi starają się dywersyfikować magazynowanie towarów bliżej rynków zbytu. Z drugiej zaś strony gwałtownie rosną koszty surowców budowlanych, co przekłada się na wyższe czynsze i rynkową niepewność na rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce. Kolejne pakiety sankcji powodują także, że spora część firm z Rosji i Białorusi nie będzie mogła prowadzić skutecznej działalności gospodarczej na terenie Polski.

Wspomniane czynniki w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do wyhamowania atrakcyjnego rynku magazynowego w Polsce, który na tle Europy nadal pozostaje dochodowy ze względu na wysoką jakość nieruchomości we względnie niskich cenach i korzystną stopę zwrotu dla inwestorów.

 Jak wygląda sytuacja rynku magazynowego w Polsce w liczbach?

  • Istniejąca powierzchnia magazynowa: 25 mln m2 (+3,5 mln m2 więcej niż rok temu)
  • Nowa podaż pierwszego kwartału 2022: 1,3 mln m2
  • Popyt netto: 1,08 mln m2
  • Średni wskaźnik pustostanów: 3,3% (rekordowo niski)
  • Powierzchnia w budowie pierwszego kwartału 2022: 4,8 mln m2

Dane z pochodzą z raportu Rynek Powierzchni Przemysłowo-Logistycznych w Polsce opracowanym przez BNP Paribas Real Estate

Wpływ e-commerce na rynek powierzchni magazynowych


Pozytywnym impulsem dla rynku magazynowego w Polsce jest rosnąca sprzedaż w sektorze e-commerce. Pandemia zmieniła nawyki zakupowe klientów, a tendencja zwiększonej popularności sklepów internetowych się utrzymała. Postrzeganie zakupów online jako przyjemnego i wygodnego doświadczenia nie pozostaje bez wpływu na branżę magazynową, co między innymi przekłada się na niski procent pustostanów oraz wysoki popyt na nowe powierzchnie magazynowe.

Warto także dodać, że na ten moment inflacja nie doprowadziła do ograniczenia wydatków konsumentów robiących zakupy online.

Według danych IAB Polska:

  • 58% internautów kupuje tyle samo, co zwykle, mimo inflacji;
  •  28% konsumentów online kupuje mniej;
  •  14% robi większe zakupy w intrenecie.

Klienci sklepów online deklaratywnie zamierzają ograniczać wydatki z powodu inflacji, co może doprowadzić do lekkiego wyhamowania na tym rynku, a w konsekwencji wpłynąć także na powierzchnie magazynowe w Polsce.

Prognoza dla rynku powierzchni magazynowych w Polsce


Eksperci z BNP Paribas zwracają uwagę na fakt, że rosnące koszty surowców oraz rekordowo niski poziom pustostanów mogą spowodować powstanie luki podażowej, co w konsekwencji może skutkować skokowym wzrostem cen czynszów na rynku powierzchni magazynowych oraz trudnościami inwestycyjnymi w przypadku nowych powierzchni magazynowych.

Niepewna sytuacja geopolityczna będzie także sporym wyzwaniem dla deweloperów, inwestorów i najemców, ale z drugiej strony to także szansa dla wszystkich rynkowych graczy z uwagi na to, że prognozuje się dalszy wzrost popytu na powierzchnie magazynowe w Polsce.

Tekst powstał w oparciu o raport Rynek Powierzchni Przemysłowo-Logistycznych w Polsce opracowany przez BNP Paribas Real Estate

See our other articles