Small Business Unit, czyli mały magazyn o wielkich możliwościach
linkedin
2022.10.25

Small Business Unit, czyli mały magazyn o wielkich możliwościach

Z roku na rok, mimo rosnących problemów gospodarczych oraz sytuacji na rynkach światowych, rynek magazynowy w Polsce rośnie w siłę. Oprócz wielkoformatowych powierzchni magazynowych zlokalizowanych poza granicami aglomeracji, w pobliżu dróg ekspresowych, coraz większym zainteresowaniem cieszą się niewielkie magazyny miejskie. Czym dokładnie jest magazyn SBU i dlaczego stanowi doskonałe wsparcie logistyczne dla przedsiębiorców?

Czym jest magazyn SBU?


Magazyn SBU czyli Small Business Unit
, wyróżnia się przede wszystkim swoim metrażem. W przeciwieństwie do ogromnych magazynów wielkopowierzchniowych, zlokalizowanych na obrzeżach większych aglomeracji, magazyny SBU posiadają znacznie mniejszą powierzchnię użytkową. To sprawia, że ich lokalizacja staje się dużo bardziej atrakcyjna, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorców. Zwykle znajdują się w pobliżu centrów dużych miast i często uczęszczanych arterii komunikacyjnych. To jednak nie wszystko, co wyróżnia te niewielkie magazyny miejskie.

Coraz częściej Small Business Unit to nie tylko powierzchnia magazynowa. Lokale te mogą pełnić również dodatkowe funkcje, dzięki wydzieleniu osobnej części ekspozycyjnej, biurowej czy serwisowej. Na rynku coraz częściej pojawiają się także magazyny miejskie, które pełnią nie tylko funkcję handlowo-usługową, ale także stają się centrum szkoleniowym czy miejscem ekspozycyjnym. Większe możliwości magazynów SBU sprawiają, że stały się one alternatywą dla wielkich parków logistycznych, stanowiąc atrakcyjne miejsce pracy dla pracowników oraz zapewniając lepszą dostępność dla większej ilości klientów.

Dla kogo są magazyny Small Business Unit?


Nie każdy przedsiębiorca zadowoli się wynajęciem tzw. „big boxa”. Wiele branż wymaga bardziej zindywidualizowanego podejścia do biznesu, przez co znacznie lepiej sprawdzają się magazyny SBU, o zdecydowanie mniejszym formacie. Oprócz powierzchni magazynowej, Small Business Unit pozwala na zorganizowanie komfortowej przestrzeni biurowej w znacznie lepszym standardzie niż ma to miejsce w typowych parkach magazynowych. Ten typ magazynu doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, w których kluczowa jest dobra dostępność dla klientów i możliwość skrócenia czasu dostawy do odbiorcy końcowego.

To także świetna opcja dla firm, które chcą zaoferować swoim klientom coś więcej – możliwość zorganizowania przestrzeni ekspozycyjnej, handlowo-usługowej czy serwisowej przekłada się na urozmaicenie oferty, co czyni magazyn SBU bardziej atrakcyjny zarówno dla małych przedsiębiorców, jak i dla tych większych, chcących dotrzeć do klientów detalicznych. Z tego powodu Small Business Unit cieszy się dużym zainteresowaniem między innymi w branży farmaceutycznej, a także w firmach handlowo-usługowych oraz przedsiębiorstwach skupionych na dystrybucji towarów na rynek lokalny.

Zaletą magazynów miejskich jest skupienie się na tzw. „dostawach ostatniej mili”. Oznacza to, że częstymi klientami magazynów Small Business Unit są firmy kurierskie, przedsiębiorstwa logistyczne oraz sieci handlowe obsługujące aglomerację miejską. Magazyny wielkopowierzchniowe, usytuowane w znacznie większej odległości od centrum miasta, nie zapewniają tak szybkiej możliwości reakcji, jaką daje magazyn SBU. Jest to tym bardziej istotne, ze względu na ograniczenia w ruchu miejskim oraz coraz wyższe ceny paliw, które sprawiają, że dostawa ostatniej mili staje się najdroższa, w przeliczeniu na metr sześcienny.

See our other articles