Jakie są ceny powierzchni magazynowej na wynajem?
linkedin
2023.04.26

Jakie są ceny powierzchni magazynowej na wynajem?

Jaka jest średnia cena wynajmu powierzchni magazynowej oraz jakie najważniejsze czynniki wpływają na jej wysokość? Dowiedz się, co może wpływać na różnice w cenach i podejmij przemyślaną decyzję.

Branża magazynowa jest jedną z nielicznych, która suchą stopą przeszła przez pandemię, galopującą inflację, czy nawet bieżący konflikt w Ukrainie. Rekordowo niski procent pustostanów, nowe inwestycje (Polska wygenerowała aż 20% nowych zasobów magazynowych w EU) oraz dynamicznie rozwijający się sektor e-commerce sprawiają, że prognozy rozwojowe dla tej branży napawają optymizmem. Polska nadal jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów inwestycyjnych o bardzo niskich cenach wynajmu magazynu w porównaniu do reszty Europy.

Rozwój branży to jedno, a podjęcie przemyślanej decyzji biznesowej w kontekście ceny wynajmu hali magazynowej, to drugie. Dowiedz się, jakie główne czynniki kształtują ceny powierzchni magazynowych na wynajem i podejmij trafną decyzję, która będzie miała niemały wpływ na rentowność Twojego przedsiębiorstwa.

 

Co wpływa na cenę wynajmu magazynu?

 

1. Lokalizacja

Pierwszym, najważniejszym faktorem wpływającym na cenę wynajmu powierzchni magazynowej, jest lokalizacja magazynu.

  1. Cenę wynajmy magazynu windować będzie zlokalizowanie obiektu w jednym z pięciu najpopularniejszych miejsc: Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu lub na Górnym Śląsku, gdzie jest najwyższy popyt na nieruchomości magazynowe. To właśnie w tych miejscowościach średnie ceny wynajmu powierzchni magazynowej będą najwyższe.
  2. Zlokalizowanie obiektu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej wpływa istotnie na koszt najmu magazynu. Właściciele magazynów w takiej lokalizacji mogą liczyć na preferencyjne opodatkowanie, dostęp do stosunkowo wykwalifikowanej siły roboczej oraz uregulowane kwestie środowiskowe, które są bardzo istotne np. dla firm produkcyjnych.
  3. Dostęp do węzłów komunikacyjnych oraz rozwój infrastruktury drogowej to jedne z najważniejszych aspektów, które wpływją na cały skomplikowany proces logistyczny, zarówno jeśli chodzi o logistykę w kraju, jak i eksport. Finalna cena hali magazynowej do wynajęcia będzie zależeć zatem od tego, czy magazyn znajduje się w pobliżu najważniejszych węzłów komunikacyjnych, bocznic kolejowych, portów lotniczych itp.

 

2. Klasa magazynu, rozmiar magazynu i certyfikat ekologiczny

Oczywistą kwestią wpływającą na cenę wynajmu magazynu jest jego wielkość przeznaczenie – inną cenę zapłacimy za podmiejski obiekt o przeznaczeniu przemysłowym, a inną za magazyn typu SBU (Small Business Unit) zlokalizowany niedaleko centrum dużego miasta.

Klasa magazynu oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak monitoring, możliwość ładowania pojazdów elektrycznych, wysokość magazynowania czy certyfikaty ekologiczne (np. BREEAM) również kształtują cenę wynajmu magazynu miejskiego czy też tego znajdującego się poza granicami miasta.

Należy zwrócić uwagę, że kwestie środowiskowe będą w kolejnych latach coraz silniej wpływać na ceny wynajmu powierzchni magazynowej. Obiekty wysokoemisyjne, nieposiadające certyfikatów ekologicznych, wygenerują wyższe koszty stałe, a także nie będą podlegać preferencyjnym regulacjom fiskalnym, które wprowadza się w całej Unii Europejskiej, aby zachęcić przedsiębiorców i najemców do inwestowania w zrównoważone obiekty.

Średnie ceny magazynów

Średnie stawki czynszu w największych miastach w Polsce wahają się od 3,4 Euro za metr kwadratowy – tyle musimy zapłacić na Górnym Śląsku, do aż 7 Euro za mkw. w Warszawie.

Miasto Cena w Euro z mkw. (stawki bazowe)
Warszawa / Okolice Warszawy 4,80 – 7,00 / 3,6 – 4,95 €
Kraków 3,8 – 4,51 €
Górny Śląsk 3,4 – 4,84 €
Poznań 3,5 – 4,62 €
Wrocław 3,5 – 4,73 €

Źródło: Raport Rynkowy. Rynek Magazynowy w Polsce, Podsumowanie 2022 Roku

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi ceny wynajmu magazynów nie stanowią dla Ciebie już większego wyzwania – wiesz, co wpływa na ich wysokość oraz jakie są średnie ceny wynajmu magazynów w Polsce. Mamy nadzieję, że już wkrótce podejmiesz przemyślaną decyzję biznesową!

See our other articles