Proces wynajmu magazynu – 3 kluczowe czynniki, na które powinieneś zwrócić uwagę
linkedin
2023.06.19

Proces wynajmu magazynu – 3 kluczowe czynniki, na które powinieneś zwrócić uwagę

Proces wynajmu magazynu składa się z wielu etapów i każdy z nich jest równie ważny. Z artykułu dowiesz się, jak zaplanować wynajem magazynu na korzystnych warunkach dla Twojego biznesu. Jak zaplanować wynajem magazynu? Od czego najlepiej zacząć, aby zainwestować w przestrzeń magazynową, która spełni oczekiwania Twojego biznesu i będzie relewantna w stosunku do poniesionych kosztów? Na co zwrócić uwagę wynajmując magazyn?

1. Zweryfikuj podstawy: infrastruktura, powierzchnia, lokalizacja i klasa magazynu

W procesie wynajmu magazynu, powinieneś w pierwszej kolejności skupić się na kwestiach podstawowych i zadać sobie kilka najważniejszych pytań, które zawężą profil docelowych magazynów na Twojej osobistej liście.

 1. Jakiego typu magazynu poszukujesz, biorąc pod uwagę wysokość – niskiego, średniego czy wysokiego składowania?
 2. Jaki rodzaj produktów planujesz przechowywać w danym obiekcie? Czy będziesz potrzebował rozwiązań dodatkowych jak np. chłodnia?
 3. Jaka wielkość powierzchni magazynowej będzie odpowiadać obecnemu rozwojowi Twojego biznesu?
 4. Czy obiekt ma pełnić funkcję wyłącznie magazynową, czy także wizerunkową, wystawienniczą, a może biurową?
 5. Jakie udogodnienia infrastrukturalne powinien posiadać magazyn, który chcesz wynająć?
 6. Czy obiekt powinien znajdować się pobliżu dużego miasta, autostrady, a może niedaleko portu lotniczego lub stacji kolejowej?
 7. Jakiego typu automatyzacje będą niezbędne dla Twojego biznesu?
 8. W jakiej klasie poszukujesz obiektu?
 9. Jakie dodatkowe udogodnienia powinien on posiadać (monitoring, parking z ładowarkami elektrycznymi)

Jeśli udzieliłeś pogłębionej i kompleksowej odpowiedzi na każde z wyżej wymienionych pytań, możesz przejść do kolejnej kwestii w procesie wynajmowania magazynu, czyli różnego rodzaju niuansów, które dodatkowo zawężą zakres Twoich poszukiwań.

2. Dodatkowe udogodnienia oraz istotne przewagi konkurencyjne

Wynajmując magazyn, powinieneś patrzeć w dłuższej perspektywie, aby za rok czy dwa nie musieć zaczynać całego procesu wynajmu magazynu od początku. Mając na uwadze obecne zmiany klimatyczne oraz kierunek legislacyjny zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, powinieneś zwrócić uwagę na takie kwestie jak efektywność energetyczna i ekologiczne rozwiązania.

Choć z perspektywy małego lub nawet średniego przedsiębiorcy te aspekty mogą wydawać się mało istotne, to ich rola w najbliższych latach będzie coraz bardziej zyskiwać na znaczeniu. Kryzys energetyczny i surowcowy pokazują, że inwestowanie w obiekty, które posiadają alternatywne sposoby na pozyskiwanie energii elektrycznej oraz gwarantują wysoką efektywność energetyczną, są już teraz kluczowe także dla świata biznesu.

Inwestując w certyfikowane, ekologiczne powierzchnie magazynowe (np. posiadające certyfikat BREEAM) zyskujesz istotną przewagę konkurencyjną oraz gwarantujesz sobie stabilniejszy rozwój i przewidywalność w bilansowaniu kosztów – bez względu na wahania i możliwe kryzysy na globalnym rynku energetycznym.

3. Cena i podpisanie umowy

Jeśli już wybrałeś idealny magazyn na wynajem dla Twojego biznesu, to czeka Cię ostatni etap, czyli negocjacje cenowe i dokładna weryfikacja proponowanych warunków umowy najmu. Zanim podpiszesz dokument i zakończysz czasochłonny proces wynajmu magazynu od strony formalnej, powinieneś zwrócić uwagę na poniższe kwestie.

 1. Czas trwania umowy najmu powierzchni magazynowej może być krótkoterminowy lub długoterminowy. Upewnij się, po konsultacji z prawnikiem, że rozumiesz długość terminu i zobowiązań, które z niego wynikają. Sprawdź również, czy są opcje przedłużenia umowy oraz na jakich warunkach.
 2. Opłaty za najem to podstawowy element każdej umowy najmu. Czy opłata za najem jest stała jej wysokość może ulegać zmianie, a jeśli tak, to na jakich warunkach? Czy w umowie są zawarte dodatkowe opłaty, takie jak koszty utrzymania, ochrony, itp.?
 3. Zasady dotyczące podnajmu – czy umowa umożliwia podnajem? Jeśli tak, pod jakimi warunkami? Może to być istotne, jeśli w przyszłości będziesz chciał dywersyfikować koszty najmu.
 4. Zakres odpowiedzialności za naprawy i konserwację – kto jest odpowiedzialny za utrzymanie magazynu? Czy jest to Twoja odpowiedzialność jako najemcy, czy właściciela? Jakie są procedury w przypadku awarii lub potrzeby naprawy?
 5. Zasady dotyczące modyfikacji przestrzeni – czy możesz modyfikować przestrzeń w magazynie, aby lepiej spełniała twoje potrzeby? Jeśli tak, to jakie są zasady i koszty dotyczące dostosowywania powierzchni magazynowej?
 6. Ubezpieczenie – czy ta kwestia jest regulowana w umowie? Czy musisz ubezpieczyć swój towar, czy właściciel zapewnia jakąś formę ubezpieczenia?
 7. Warunki zakończenia umowy – jakie są warunki zakończenia umowy? Czy są wyszczególnione kary za np. wcześniejsze zakończenie umowy?
 8. Kwestie prawne i regulacyjne – czy umowa spełnia wszystkie wymagania prawne i regulacyjne? Czy właściciel ma odpowiednie zezwolenia na wynajem magazynu?

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się dla Ciebie pomocny i wiesz już teraz dokładnie, na co zwrócić uwagę wynajmując magazyn. Życzymy powodzenia i podjęcia trafnych decyzji biznesowych.

See our other articles