Regały magazynowe – rodzaje, charakterystyka, zastosowanie
linkedin
2024.01.17

Regały magazynowe – rodzaje, charakterystyka, zastosowanie

Nowoczesne powierzchnie magazynowe mogą być wyposażone w różne rodzaje regałów. Każdy z nich ma określone zalety i funkcjonalności, które sprawdzą się w adekwatnie do prowadzonego biznesu i wymagań. Poznaj najważniejsze rodzaje regałów magazynowych oraz ich zastosowanie w biznesie.

Podstawową kategorią rozróżniającą rodzaje regałów są odpowiednio regały statyczne oraz dynamiczne. Na jakie podgrupy dzielą się te dwie kategorie oraz jakie jest ich przeznaczenie na rynku powierzchni magazynowych?

Regały statyczne: półkowe, ramowe i paletowe

Regały statyczne są niemobilne i na stałe przytwierdzone do podłoża oraz bardzo często także do ścian, aby zapewnić jak najlepszą stabilność dla magazynowych produktów. Regały statyczne możemy także podzielić na:

  • Regały półkowe – podstawowy rodzaj regałów statycznych, które zbudowane są z poprzeczek nośnych. Regały półkowe służą do przechowywania niskogabarytowych i lekkich towarów (wykorzystywane w mniejszych jednostkach magazynowych i dedykowane dla małego biznesu).
  • Regały ramowe – składają się z poprzecznych belek, które mocuje się do słupów nośnych. Przeznaczone do przechowywania ładunków o średniej i lekkiej ciężkości (palety i opakowania).
  • Regały paletowe – regały wysokiego składowania, które służą do magazynowania ładunków paletowych (stosowane w przypadku dużych hal i wielkopowierzchniowych magazynów).

Regały dynamiczne

Regały dynamiczne to bardziej zaawansowane rozwiązanie dedykowane dla wyspecjalizowanych biznesów oraz powierzchni magazynowych, które składują na różnego rodzaju produkty na dużej przestrzeni.

  • Regały przesuwne – gwarantują optymalny dostęp do wszystkich składowanych towarów. Stosuje się je szczególnie w magazynach, które składują zróżnicowane typu produktów – bardzo często tego typu rozwiązania są stosowane w przypadku powierzchni magazynowych dedykowanych dla sektora e-commerce.
  • Regały przepływowe – mobilne regały, w których towary umieszcza się na dedykowanych modułach rolkowych, co pozwala na dynamiczne i efektywne zarządzanie przestrzenią oraz ładunkami. Tego typu regały bardzo często są stosowane w magazynach przeznaczonych dla firm farmaceutycznych oraz spożywczych.
  • Regały wjezdne – jest to najczęściej kilka modułów regałowych, które tworzą korytarze towarowe i poziomy nośne. Tego typu rozwiązania gwarantuje najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnej powierzchni w magazynie. Regały wjezdne stosuje się najczęściej w przypadku monotonnego, mało zróżnicowanego towaru, który ma niską częstotliwość rotacji.

Regały statyczne oraz dynamiczne będą sprawdzać się w przypadku różnego rodzaju biznesu, a zastosowanie odpowiedniego rozwiązania będzie zależało także od poziomu inwestycji oraz skalowalności danego biznesu. Obecnie coraz więcej podmiotów decyduje się na wynajem powierzchni magazynowych, dzięki czemu mogą elastycznie podchodzić do kubatury wynajmowanego magazynu, jak i dobierać rozwiązania technologiczne adekwatne do aktualnych potrzeb danej działalności gospodarczej.

See our other articles