Ekologiczny magazyn – eko rozwiązania dla magazynów
linkedin
2024.01.24

Ekologiczny magazyn – eko rozwiązania dla magazynów

Temat środowiska naturalnego i zmian klimatycznych jest coraz szerzej poruszany zarówno wśród zwykłych ludzi, jak i wśród przedsiębiorców. Przez to rośnie popularność zielonej logistyki, a w wielu magazynach zaczęto wprowadzać nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Na czym polega ekologiczne magazynowanie towarów? Jakie rozwiązania sprawiają, że magazyny stają się bardziej EKO?

Temat środowiska naturalnego i zmian klimatycznych jest coraz szerzej poruszany zarówno wśród zwykłych ludzi, jak i wśród przedsiębiorców. Przez to rośnie popularność zielonej logistyki, a w wielu magazynach zaczęto wprowadzać nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Na czym polega ekologiczne magazynowanie towarów? Jakie rozwiązania sprawiają, że magazyny stają się bardziej EKO?

White Star proponuje ekologiczne magazyny na wynajem. Sprawdź w zakładce „,magazyny” lub skontaktuj się z nami.

Czym są ekologiczne magazyny?

Zielona logistyka ma za zadanie zarówno obniżyć koszty obsługi logistycznej, jak i zwiększyć zyski, gwarantując rozwój przedsiębiorstwa zarówno pod kątem środowiskowym, jak i ekonomicznym. Ekologiczne magazyny są ważnym elementem łańcucha logistycznego. Ekologiczne magazyny mają za zadanie między innymi osiągnięcie samowystarczalności energetycznej poprzez stosowanie szerokiej gamy rozwiązań technologicznych. A celem jest zmniejszenie zużycia energii.

Okazuje się, że zielone magazyny są w stanie zagwarantować zwrot poniesionych nakładów finansowych już w ciągu kilkunastu miesięcy. Do niedawna okres ten wynosił kilka lat, jednak z roku na rok, ze względu na coraz nowsze technologie oraz wyższe koszty energetyczne, czas zwrotu inwestycji ulega skróceniu.

Ekologiczny magazyn musi być odpowiednio zaplanowany i posiadać przemyślaną konstrukcję. Wymaga to myślenia zarówno na etapie projektu, jak i podczas późniejszych inwestycji. Dlaczego wdrażanie ekologicznych rozwiązań jest ważne? Jakie rozwiązania sprawiają, że ekologiczny magazyn będzie, no właśie, EKO?

Samowystarczalność energetyczna

Ekologiczny magazyn to ekologiczne rozwiązania – czyli jakie? Jednym z najważniejszych elementów strategii ekologicznej dla magazynów jest możliwość uzyskania niezależności energetycznej. Nie da się ukryć – utrzymanie magazynów wiąże się ze sporym zużyciem energii elektrycznej, dlatego chcą ograniczyć koszty i jednocześnie zadbać o środowisko można wdrożyć rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć jej zużycie.

Pierwszym krokiem jest zmiana oświetlenia na to najbardziej energooszczędne – oświetlenia LED są w stanie obniżyć koszty oświetlenia nawet dwudziestokrotnie w porównaniu do żarówek halogenowych. Cechują się również dłuższą żywotnością, dzięki czemu inwestycja zwraca się błyskawicznie.

Oprócz tego coraz więcej magazynów decyduje się na inwestycję w OZE. Panele fotowoltaiczne, choć początkowo wiążą się z dużymi wydatkami, bardzo szybko pozwalają na zwrot poniesionych kosztów. Oprócz niższych rachunków jest jeszcze jeden plus dla środowiska – uniezależnienie się od energii pochodzącej z węgla.

Te ekologiczne rozwiązania, jak i rozwój ekologicznych rozwiązań, które omówimy w dalszej cześci artykułu sprawią, że magazyny staną się ekologiczne. Takie ekologiczne podejście ma dobry wpływ na środowisko naturalne i przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego. Więcej ekologicznych rozwiązań poniżej.

System WMS

System WMS odpowiada za optymalizację pracy magazynu na wielu różnych płaszczyznach. Niesie to za sobą zarówno oszczędność czasu, jak i energii. System pozwala jak najlepiej zagospodarować dostępną przestrzeń magazynową, dzięki czemu oszczędza się miejsce w magazynie. Im mniejsza przestrzeń tym mniejsze wydatki na ogrzewanie pomieszczenia i zasilanie sprzętu magazynowego. Dobrze zorganizowany magazyn dzięki systemom WMS pozwala również znacząco ograniczyć straty i zmniejszyć ilość generowanych odpadów, dzięki możliwości zarządzania towarem zgodnie z datą przydatności czy  scisłymi zasadami przechowywania.

Recykling i zarządzanie opakowaniami

Niestety, obsługa magazynu często wiąże się z produkcją sporej ilości odpadów. Z tego powodu coraz więcej magazynów wprowadza w życie zasady związane z gospodarką obiegu zamkniętego. Polega to przede wszystkim na zarządzaniu odpadami opakowaniowymi i recyklingu opakowań. Tak by możliwe było ich ponowne wykorzystanie. Ekologiczny magazyn i gospodarka recyklingowa zdecydowanie muszą iść w parze.

Jednym z kroków jest ograniczenie folii, plastiku i innych tworzyw sztucznych na rzecz opakowań papierowych, które nadają się do ponownego wykorzystania. Ważna jest również jak największa redukcja opakowań zbiorczych i jednostkowych w taki sposób, by ograniczały się one do niezbędnego minimum mającego zapewnić funkcjonalność bez zbędnych pustych przestrzeni. Oprócz samych opakowań warto zadbać również o ekologiczne taśmy papierowe do zabezpieczania przesyłek. Tak by ograniczyć duże ilości odpadów papierowych.

Ekologiczny magazyn powinien mieć również określone zasady gospodarowania odpadami i systemu recyklingu. Jednym z ciekawych rozwiązań jest między innymi maszyna do cięcia papieru, która pozwala przerobić zużyte kartony na papierowe wypełniacze do kolejnych przesyłek.

Zielone magazyny to zmniejszenie zużycia energii. Poza wymienionymi już metodami dzieje się to również dzięki optymalizacji procesów i efektywności energetycznej. W ekologicznym magazynie z przemyślaną konstrukcją można również odzyskiwać deszczówkę.

See our other articles