Jak nowoczesne technologie usprawniają proces magazynowania?
linkedin
2023.04.26

Jak nowoczesne technologie usprawniają proces magazynowania?

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce dynamicznie się rozwija – w magazyny inwestuje się coraz większe fundusze, a deweloperzy stawiają na innowacje i nowoczesne technologie w magazynie. Dowiedz się, jakie rozwiązania technologiczne zdominują rynek w najbliższych latach.

Nowoczesne technologie stosowane w magazynie takie jak System ERP czy system MES nie robią już na nikim w Polsce specjalnego wrażenia. Informatyzacja rynku magazynowego w naszym kraju już dawno za nami. Przyjrzyjmy się  zatem innym dopiero zyskującym na swojej popularności nowoczesnym technologiom magazynowym, które mają szanse zdominować najbliższe lata i dekady rozwoju branży magazynowej w Polsce.

Wysokie magazyny to przyszłość?

 

Masowe mieszkalnictwo, czego najbardziej jaskrawym przykładem są bloki mieszkalne, miało być powojenną odpowiedzią na mieszkaniowy głód w Europie. Oszczędność metrów kwadratowych w budowaniu „do góry” zaczynają dostrzegać także inwestorzy i najemcy na rynku powierzchni magazynowych.

High bay będzie jednym z tych trendów, który w najbliższych latach ma największe szanse na rozwój, a wpływ na to ma kilka decydujących aspektów. Wartości atrakcyjnych gruntów w centrach miast czy też w zasięgu ostatniej mili, są wysokie, więc czynnik ekonomiczny będzie w przyszłości (jak zresztą zawsze) decydował o tym, że coraz większa liczba magazynów będzie budowana w modelu high bay.

Drugim aspektem działającym na korzyść tego trendu jest kurczący się zasób atrakcyjnych działek inwestycyjnych. Wysokorozwinięty rynek będzie miał coraz większe trudności z tradycyjnymi, wielkopowierzchniowymi inwestycjami, które będą zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach.

Trzecim, równie istotnym powodem, dla którego high bay będzie zyskiwał na popularności, są czynniki środowiskowe. Coraz bardziej ingerujące w rynek regulacje na poziomie UE oraz rynku krajowym będą ograniczać możliwość ekspansji deweloperskiej na terenach zielonych poprzez dyrektywy związane z ochroną przyrody i ograniczaniem emisji CO2. Zyskiwać będą zatem wszelkie inwestycje posiadające odpowiednie certyfikaty ekologiczne (np. w przypadku powierzchni magazynowych White Star Logistics wszystkie obiekty planowane są do osiągnięcia certyfikacji BREEAM przynajmniej na poziomie very good.)

Quick commerce zmieni funkcjonowanie nowoczesnych technologii w magazynie

 

Quick commerce to świeży trend na rynku logistycznym, który łączy w sobie elementy handlu elektronicznego oraz detalicznego. Polega on na szybkim i wygodnym dostarczaniu zamówień klientom w ciągu kilku godzin od momentu ich złożenia. Dzięki q-commerce klienci mogą korzystać z usług takich, jak dostawa jedzenia, napojów, leków czy kosmetyków. Popularność rozwiązań typu quick commerce oferowanych na rynku, zwiększyła się zwłaszcza w dobie pandemii, odpowiadając na realne potrzeby konsumentów.

Jedną z głównych zalet quick commerce jest minimalizacja czasu potrzebnego na dostawę towarów. Q-commerce gwarantuje oszczędność czasu i optymalizację kosztów związanych z zarządzaniem magazynami. Tradycyjne sklepy detaliczne muszą utrzymywać duże powierzchnie magazynowe, co generuje spore koszty. Z kolei biznesy oparte na q-commerce korzystają z nowoczesnych systemów informatycznych, które pozwalają na szybkie i efektywne zarządzanie magazynami, co prowadzi do oszczędności czasu i kosztów.

Dostarczanie towarów w ciągu kilku godzin umożliwia dotarcie do klientów zlokalizowanych w różnych miejscach, co zwiększa szanse na pozyskanie nowych klientów i zwiększenie sprzedaży. Dzięki quick commerce biznesy mogą lepiej spełniać oczekiwania klientów i zwiększać konkurencyjność. Na znaczeniu będą więc rosnąć specjalnie przystosowane do quick commerce powierzchnie magazynowe w centrach miast, gdzie automatyzacja procesów i robotyzacja będzie najważniejszym wyzwaniem dla inwestorów.

Eksperci z branży podkreślają również, że w ciągu najbliższych lat na rynku magazynowo-logistycznym postępować będzie dalej także robotyzacja, wykorzystanie nowoczesnych technologii stosowanych w magazynach, takich jak blockchain oraz dalsza dywersyfikacja usług polegająca na zwiększeniu roli offshoringu i nearshoringu.

See our other articles