Wpływ e-commerce na rynek powierzchni magazynowych w Polsce
linkedin
2022.11.25

Wpływ e-commerce na rynek powierzchni magazynowych w Polsce

Branża e-commerce ma wymierny wpływ na rozwój sektora magazynowego i logistyki w Polsce. Nowoczesne powierzchnie magazynowe w Polsce powstają w coraz większym stopniu jako odpowiedź na rynkowe zapotrzebowanie handlu internetowego – trend ten został jeszcze bardziej wzmocniony przez pandemię i zmianę nawyków konsumenckich.

Polska branża e-commerce w latach
2019-2022

 

Zgodnie z danymi z raportu „E-commerce pęka w szwach, a magazyny razem z nimi” w maju 2019 roku wartość polskiego rynku e-commerce przekroczyła barierę 50 mld złotych, a udział sektora e-commerce w handlu detalicznym wynosił niecałe 5% – na rynku istniało wówczas 30 tysięcy sklepów. E-handel w Polsce rozwijał się stabilnie, ale nic nie wskazywało na skokowe wzrosty. Prognozy zakładały, że w ciągu najbliższych lat zostanie przekroczony pułap 80 mld złotych, zakładano więc stabilizację trendu wzrostowego, ale w umiarkowanym tempie.

Choć przed potencjalnością wystąpienia pandemii ośrodki badawcze ostrzegały już od dłuższego czasu, mało kto na poważnie traktował alarmujące teksty naukowców. Pandemia była ogromną tragedią dla wielu milionów osób, część świata nadal zmaga się intensywnie z jej konsekwencjami. Sytuacja pandemiczna, oprócz lockdownów, powszechnych programów szczepień i różnych strategii przetrwania, przyczyniła się także do trwałej zmiany postaw konsumenckich.

Pandemia kluczowa dla dynamiki rozwoju sektora e-commerce

 

Według RAPORTU Cushman & Wakefield wartość Polskiego rynku e-commerce w już w 2020 przekroczyła 100 mld złotych, a zakupy w sieci robiło aż 77% internautów, co stanowiło bezprecedensowy wzrost – aż o 15 p.p. więcej niż w 2019 roku. Na koniec grudnia 2021 liczba zarejestrowanych sklepów wyniosła ponad 52 tys. (wzrost o 73%). Rynek e-commerce stał się jednym z najważniejszych beneficjentów niestabilnej sytuacji zdrowotno-gospodarczej w Polsce, ale także w innych krajach europejskich.

Nic nie wskazuje na to, że trend zakupów online miałby w najbliższych latach wyhamować – spora część konsumentów przekonała się do internetowych zakupów i nie zamierza z nich rezygnować. Postpandemiczny konsument nadal szuka w internecie atrakcyjnych cen, ceni sobie transparentności procesu zakupowego, oszczędność czasu i możliwość szybkiej dostawy czy zwrotu zakupionego produktu.  

Udział e-commerce w rynku powierzchni magazynowych

 

Rozwój rynku magazynowego w Polsce idzie w parze z intensywnym rozwojem sektora e-commerce. Wzmożony popyt na powierzchnie przemysłowo-magazynowe był efektem intensywnego rozwoju e-commerce w Polsce. Rok 2021 okazał się równie rekordowy, jeśli chodzi o obiekty magazynowe. Inwestycje w nowoczesną przestrzeń magazynową w Polsce stały się coraz pewniejszym wyborem wśród wielu inwestorów. W 2021 roku wynajęto 7,5 mln. mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych, co stanowi bezprecedensowy wzrost o 50% względem roku 2020.

Warto także zauważyć, że pomimo rekordowych wyników, poziom pustostanów był na zadziwiająco niskim poziomie, najniższym w historii i wyniósł 3,8% w 2021 roku, czyli o 3 procenty mniej niż w roku 2020. Branża logistyczna i magazynowa są jednym z najważniejszych beneficjentów sytuacji pandemicznej w Polsce.

Najważniejsze wyzwania

 

Tak jak w świadomości społecznej ryzyko wystąpienia ogólnoświatowej pandemii nie było raczej poważnie brane pod uwagę, tak samo nikt specjalnie nie dowierzał, że Rosja od lutego 2022 roku będzie toczyć wojnę z naszym wschodnim sąsiadem – Ukrainą. Nadszarpnięte już i tak pandemią łańcuchy dostaw branży logistycznej, są wystawione na kolejną próbę, co może wpłynąć negatywnie na rynek e-commerce i popyt na usługi magazynowe.

Mimo wszystko, większość ekspertów raczej tonuje apokaliptyczne nastroje – Polska nadal jest atrakcyjnym magazynowo rynkiem dla wielu krajów Europy Zachodniej i nie ma poważniejszych przesłanek, aby sądzić, żeby ta sytuacja miała się diametralnie zmienić. Wydaje się także, że polska gospodarka, mimo galopującej inflacji uniknęła wpadnięcia w recesję. Wszystko zatem wskazuje, że rynek e-handlu i powierzchni magazynowych będą jedną ze stabilniejszych gałęzi gospodarki.

Artykuł opracowany z raportu „E-commerce pęka w szwach, a magazyny razem z nim”.

See our other articles