Jakie funkcje pełni gospodarka magazynowa?
linkedin
2024.04.22

Jakie funkcje pełni gospodarka magazynowa?

Współczesne technologie oraz wysokie wymagania dotyczące usług magazynowych sprawiają, że dziś nie wystarczy już tylko miejsce do składowania produktów. Coraz częściej firmy zajmujące się handlem i dystrybucją towarów oczekują konkretnych udogodnień, pozwalających zoptymalizować procesy magazynowe i zmniejszyć koszty. Jak działa gospodarka magazynowa i w jaki sposób systemy informatyczne wspierają jej zarządzanie?

Czym jest gospodarka magazynowa?

Najprościej rzecz ujmując, gospodarka magazynowa jest zbiorem wszystkich procesów wpływających na przepływ towarów oraz zbiór informacji przez magazyn.

Funkcje gospodarki magazynowej skupiają się więc na tworzeniu odpowiednich warunków do sprawnej obsługi magazynu: utrzymaniu szybkich dostaw, błyskawicznej kompletacji zamówień oraz prostych, szybkich i bezbłędnych wysyłek. To przekłada się na efektywne działanie magazynu, a co za tym idzie – również całej firmy.

Gospodarka magazynowa opiera się rozwiązaniach IT pozwalających na skuteczną integrację danych z magazynu, co umożliwia spójną i bezproblemową wymianę informacji z pozostałymi sektorami przedsiębiorstwa.

System WMS jako element gospodarki magazynowej

Podstawowym elementem sprawnie funkcjonującej gospodarki magazynowej są odpowiednio rozbudowane systemy IT. Sektor handlu i dystrybucji błyskawicznie się rozwija, dlatego nowoczesne magazyny do wynajęcia muszą nadążać za rosnącymi potrzebami swoich klientów oferując implementację coraz nowszych rozwiązań teleinformatycznych.

Jednym z podstawowych elementów gospodarki magazynowej jest system WMS – Warehouse Management System. Jest to rodzaj specjalistycznego oprogramowania do zarządzania magazynem, które pozwala śledzić i koordynować wszelkie operacje wykonywane na towarach od momentu przyjęcia, przez proces magazynowania, aż po kompletację zamówienia i wydanie towaru.

Profesjonalny system WMS pozwala pracownikom zarządzać gospodarką magazynową z poziomu urządzenia mobilnego, dzięki czemu organizacja pracy na magazynie jest banalnie prosta, a większość procesów odbywa się całkowicie automatycznie, bez konieczności angażowania pracowników magazynu.

System WMS może samodzielnie wydawać określone polecenia, zarządzając pracą i miejscem na magazynie, co znacząco ogranicza koszty, skraca czas pracy oraz niweluje ryzyko błędów. Umożliwia to również integrację systemu WMS z systemem promocji i wyprzedaży w sklepie, co pozwoli przyspieszyć proces realizacji dostawy zamówień w okresach wzmożonego ruchu.

Za pomocą WMS jesteśmy w stanie zarządzać stanami magazynowymi czy weryfikować dokumenty. Mamy także dostęp do historii ruchów produktów na magazynie, co znacznie ułatwia organizację.

Roboty AGV jako element automatyzacji gospodarki magazynowej

AGV to tzw. Automated Guided Vehicle, czyli zautomatyzowane pojazdy bezzałogowe. Sterowane są zdalnie, przy pomocy specjalnych systemów nawigacji, dzięki czemu stanowią ogromne wsparcie dla gospodarki magazynowej i wszystkich pracowników na magazynie. Są to zarówno wózki AGV, odpowiadające za transport towarów, jak i coboty – roboty współpracujące, pozwalające przenosić produkty, a także zajmujące się montażem czy procesem pakowania.

W połączeniu z systemem WMS roboty AGV znacząco usprawniają system produkcji i transportu wewnątrz magazynu, zwiększając przy tym znacząco poziom bezpieczeństwa. Rozwój nowoczesnych technologii pozwolił na zautomatyzowanie gospodarki magazynowej i wyparcie ręcznych robotów przeładunkowych, przez co większość prac na magazynie może przebiegać bez bezpośredniej kontroli pracownika.

See our other articles