Klasy magazynów. Od czego zależy klasa magazynu?
linkedin
2024.04.15

Klasy magazynów. Od czego zależy klasa magazynu?

Wydawałoby się, że klasyfikacja magazynów powinna być unormowana i wszystkie magazyny powinny funkcjonować według odpowiedniej standaryzacji. Niestety, przez brak organizacji, która sprawowałaby nadzór nad tą kwestią i nadawałaby klasy oraz certyfikaty, sprawa nie jest taka prosta. Jakie są klasy magazynów i czym różnią się od siebie?

Magazyny na wynajem – na co zwrócić uwagę?

Ze względu na problemy z klarowną i jasną klasyfikacją, poszczególne magazyny mogą różnić się od siebie istotnymi parametrami, wyposażeniem czy lokalizacją. Dlatego ważne jest, by zamiast kierować się wyłącznie zadeklarowaną klasą magazynu, zwrócić przede wszystkim uwagę na interesujące nas parametry.

Potencjalny najemca powinien sprawdzić, czy magazyn na wynajem, który go interesuje, oferuje odpowiednie wyposażenie i jest dostosowany pod względem indywidualnych potrzeb logistycznych. Istotna jest również lokalizacja i odległość od szlaków komunikacyjnych.

Obecnie w Polsce najwięcej jest hal magazynowych klas najniższych, jednak z roku na rok rośnie dostępność obiektów o wyższych standardach. Najnowsze obiekty magazynowe często skonstruowane są w taki sposób, by jak najlepiej realizować potrzeby najemcy, dlatego zdarza się, że ich standardy przewyższają dotychczas określone wymogi, gwarantując najwyższą jakość usług.

Wyposażenie magazynu i parametry – od czego zależy klasyfikacja magazynów?

Choć brak jest ustandaryzowanej klasyfikacji magazynów, a granica pomiędzy poszczególnymi klasami jest płynna, można pokusić się o pogrupowanie klas magazynów na podstawie uśrednionych cech w danym segmencie.

Poszczególne klasy różnią się między sobą poziomem zabezpieczeń, lokalizacją, wyposażeniem magazynu i parametrami, jakie gwarantują. Wpisuje się w to między innymi wentylacja, regulacja temperatury, dostępność pomieszczeń biurowych czy placów manewrowych, a także nadzór wideo czy jakość dostępnego internetu.

Magazyn klasy A+

Magazyny klasy A+, a także A++ to obiekty gwarantujące najwyższe standardy przechowywania i wydawania towarów. Posiadają one najwyższe systemy zabezpieczeń (kamery wideo, alarmy, system gaśniczy), dostęp do elektrycznego zasilania awaryjnego i dobrej jakości wentylację. Hala magazynowa jest wysoka na minimum 13 metrów i posiada automatyczne bramy przemysłowe.

Wewnątrz, na całym obszarze obiektu istnieje możliwość regulowania temperatury. Budynek magazynu klasy A+ posiada pomieszczenia biurowe z dostępem do internetu światłowodowego. Infrastruktura jest jak najbardziej dopasowana do potrzeb potencjalnego najemcy.

Dodatkowo, przed magazynem znajduje się plac manewrowy dla ciężarówek i parking dla samochodów osobowych, a sama hala powinna być zlokalizowana w pobliżu linii kolejowej i zjazdu z drogi ekspresowej lub autostrady.

Magazyn klasy A

Podstawową różnicą w przypadku magazynów klasy A jest lokalizacja. Zwykle znajdują się one pod miastem lub w jego obrębie, na obszarze stref przemysłowych. Są to przeważnie nieco starsze hale magazynowe, jednak mające mniej niż dwadzieścia kilka lat. Ich wysokość wynosi około 10 metrów.

Tu również znajdziemy różnego rodzaju zabezpieczenia alarmowe, monitoring, zasilanie awaryjne, plac manewrowy, parking, pomieszczenia biurowe, dobry internet oraz wentylację i regulowaną temperaturę. Przemysłowe bramy automatyczne są rozlokowane nieco rzadziej – minimum jedna na 700 m2. Magazyny klasy A powinny gwarantować rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta oraz infrastrukturę z systemem WMS.

Magazyn klasy B

Magazyny klasy B są często starsze, wybudowane w latach 70. i 80. Wysokość sufitu wynosi 6 metrów, posiadają plac manewrowy, parking i pomieszczenia biurowe. Wewnątrz działa wentylacja i istnieje możliwość regulowania temperatury na całej powierzchni.

Nie zawsze znajdziemy tu systemy bezpieczeństwa takie jak monitoring, a wnętrze może wymagać niemałych modyfikacji, by móc zrealizować potrzeby konkretnego najemcy.

W klasyfikacji można wyróżnić również magazyny klasy B+, które są nieco nowsze (zwykle z przełomu wieków) oraz posiadają pewne udogodnienia, jak monitoring czy zasilanie awaryjne.

Zarówno magazyny klasy B, jak i B+ charakteryzują się gorszą lokalizacją (większa odległość od dróg ekspresowych i autostrad) oraz mniejszą ilością bram i ramp wyładunkowych.

Magazyn klasy C

Przeważnie są to hale zlokalizowane w dawnych obiektach przemysłowych takich jak bazy transportowe czy zajezdnie. Wysokość sufitu wynosi tu 4 metry, a hala posiada system grzewczy, wentylację i system przeciwpożarowy.

Pomieszczenia wymagają zwykle adaptacji, ze względu na brak ramp wyładowczych, podjazdów, odpowiedniego doświetlenia czy posadzki przeciwpyłowej.

Magazyn klasy D

Najniższa klasa magazynów to budynki, które często nie są zupełnie przystosowane do potrzeb magazynowych. Zalicza się do nich garaże, piwnice, stare budynki rolnicze i hangary. Często w tych miejscach brak jest ogrzewania, dlatego nadają się one jedynie do składowania różnych, niewymagających surowców przemysłowych, paliw, smarów, tworzyw sztucznych itp.

See our other articles