Dlaczego magazyn powinien posiadać certyfikat BREEAM?
linkedin
2023.10.24

Dlaczego magazyn powinien posiadać certyfikat BREEAM?

W dobie rosnącej odpowiedzialności ekologicznej i nacisku na zrównoważony rozwój, wybór odpowiedniego miejsca do przechowywania towarów staje się kluczem do sukcesu każdej firmy. Magazyn z certyfikatem BREEAM może nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska, ale także przyniesie realne korzyści biznesowe. Sprawdź, z jakich jeszcze innych powodów warto inwestować w magazyny z certyfikatem BREEAM.

Certyfikat BREEAM co to jest?

BREEAM certyfikacja, czyli Building Research Establishment Environmental Assessment Method, to system oceny ekologicznej budynków, który został stworzony w Wielkiej Brytanii w 1990 roku. Jest to wielokryterialny certyfikat budynków, który wskazuje na spełnienie kryteriów zrównoważonego budownictwa. Certyfikat BREEAM ocenia daną inwestycję wieloaspektowo. Pod uwagę branne są m.in.: energia, woda, materiały, zadbanie o zdrowie i dobrostan finalnych użytkowników, a także odpady, transport i zanieczyszczenie.

Magazyn z certyfikatem BREEAM – sześciostopniowa skala oceny

Certyfikat BREEAM, będący międzynarodowym systemem oceny budynków pod kątem ich wpływu na środowisko, posiada sześciostopniową skalę oceny, która pozwala na dokładne określenie, w jakim stopniu dany obiekt spełnia kryteria zrównoważonego budownictwa. Oto poszczególne poziomy tej skali:

 • Outstanding (≥ 85%) – jest to najwyższy poziom certyfikacji, przyznawany budynkom, które spełniają ponad 85% kryteriów BREEAM. Oznacza to, że obiekt jest wyjątkowo przyjazny dla środowiska i oferuje najwyższy komfort użytkowania.
 • Excellent (≥ 70%) – budynek spełnia co najmniej 70% kryteriów. Jest to bardzo wysoki poziom zrównoważonego budownictwa, świadczący o zaawansowanych rozwiązaniach ekologicznych.
 • Very Good (≥ 55%) – ten poziom certyfikacji jest najczęściej przyznawany budynkom. Oznacza, że spełniają one co najmniej 55% kryteriów BREEAM.
 • Good (≥ 45%) – budynek spełnia co najmniej 45% kryteriów. Jest to poziom, który wskazuje na stosunkowo wysoki standard ekologiczny obiektu.
 • Pass (≥ 30%) – jest to minimalny poziom, jaki budynek musi osiągnąć, aby uzyskać certyfikat BREEAM. Oznacza to spełnienie co najmniej 30% kryteriów.
 • Unclassified (< 30%) – budynek, który nie osiągnął poziomu „Pass”, otrzymuje ocenę „Unclassified”. Oznacza to, że nie spełnia on minimalnych wymagań BREEAM.

Magazyn z certyfikatem BREEAM – warunki uzyskania

Budynek ubiegający się o certyfikat BREEAM jest oceniany w kilku kluczowych kategoriach. Oto najważniejsze kryteria brane pod uwagę w certyfikacji breeam.

 • Zarządzanie projektem – obejmuje zarządzanie inwestycją oraz procesem budowy. Ważne jest, aby cały proces budowy był monitorowany i zarządzany w sposób zrównoważony, z uwzględnieniem wszelkich norm środowiskowych oraz dbałości o minimalizację odpadów.
 • Komfort użytkowania – dotyczy warunków, które budynek oferuje swoim użytkownikom. Obejmuje to zarówno jakość powietrza wewnętrznego, jak i dostęp do światła naturalnego, a także akustykę i inne aspekty wpływające komfort pracy w budynku.
 • Zużycie energii – analiza poziomu zużycia energii w budynku. Budynek powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć zużycie energii, poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak panele fotowoltaiczne czy systemy rekuperacji.
 • Ograniczenie emisji – oceniane są rozwiązania mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Dotyczy to zarówno emisji powietrznych, jak i zarządzania gospodarką wodno-ściekową czy odpadami.

Kto przyznaje certyfikat Breeam?

Certyfikat BREEAM jest przyznawany przez jednostkę BREEAM International New Construction dla nowych budynków oraz BREEAM In-Use International dla istniejących budynków. Oceny dokonuje British Research Establishment (BRE Global), która ocenia budynki według sześciostopniowej skali, określającej, w jakim stopniu spełnione są kryteria BREEAM.

Magazyn z certyfikatem Breeam

Dlaczego certyfikat BREEAM jest ważny dla magazynów?

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że magazyny, które dbają o zrównoważone podejście do środowiska, osiągają znaczącą przewagę konkurencyjną. Dlaczego magazyny z certyfikatem BREEAM to najlepsza inwestycja dla biznesu?

 1. Energooszczędność – magazyny z certyfikatem BREEAM są wyposażone w zaawansowane systemy ogrzewania i chłodzenia, takie jak pompy ciepła czy systemy klimatyzacji z rekuperacją. Dodatkowo, zastosowanie automatycznych czujników światła i energooszczędnych źródeł oświetlenia LED pozwala na znaczące obniżenie rachunków za energię. Panele fotowoltaiczne na dachach magazynów pozwalają na produkowanie energii we własnym zakresie.
 2. Zrównoważone zarządzanie gospodarką wodną – magazyny te posiadają systemy zbierania wód deszczowych, które są następnie wykorzystywane do nawadniania terenów zielonych. Filtracja i oczyszczanie ścieków na miejscu pozwala na ich ponowne wykorzystanie w procesach przemysłowych.
 3. Komfort i zdrowie pracowników – systemy wentylacji zapewniają stały dopływ świeżego powietrza, a odpowiednio dostosowane okna dachowe dają dostęp do światła naturalnego, co wpływa pozytywnie na zdrowie pracowników i komfort ich pracy.
 4. Zrównoważone materiały – w budowie tych magazynów wykorzystywane są materiały z recyklingu oraz lokalne surowce, co minimalizuje ślad węglowy. Podłogi wykonane z ekologicznych żywic czy ściany z naturalnych materiałów izolacyjnych to tylko niektóre z udogodnień.
 5. Innowacyjność – magazyny te są często wyposażone w zaawansowane systemy zarządzania budynkiem (BMS), które monitorują i optymalizują zużycie energii, wody i innych zasobów w czasie rzeczywistym. Automatyczne systemy sortowania towarów czy roboty magazynowe zwiększają efektywność pracy i minimalizują ryzyko powstawania błędów.

 

W czasach, kiedy rynek magazynowy rozwija się w zawrotnym tempie, a konkurencja jest bardziej zacięta niż kiedykolwiek, posiadanie magazynu klasy A już nie wystarcza. W dobie ciągłego rozwoju i rosnącej odpowiedzialności ekologicznej inwestycja w magazyn z certyfikatem BREEAM staje się nie tyle luksusem, ile koniecznością. Taki certyfikat gwarantuje nie tylko zrównoważone i ekologiczne podejście do biznesu, ale także przewagę konkurencyjną, poprawę komfortu pracy oraz realne oszczędności w eksploatacji. Magazyn z certyfikatem BREEAM to rozwiązanie, które w perspektywie czasu przełoży się na realne korzyści dla Twojego biznesu.

See our other articles