Czym charakteryzuje się nowoczesna przestrzeń magazynowa?
linkedin
2023.08.21

Czym charakteryzuje się nowoczesna przestrzeń magazynowa?

W dobie technologicznej rewolucji i rosnącej świadomości ekologicznej magazyny przestają być jedynie operacyjnym tłem dla innych działań biznesowych. Stają się centrum nowoczesnych łańcuchów dostaw, łącząc zaawansowane technologie z ekologicznymi rozwiązaniami. Co charakteryzuje nowoczesne powierzchnie magazynowe i jak przekłada się to na korzyści dla biznesu?

Innowacje i nowoczesne technologie

Kluczową rolę w nowoczesnej przestrzeni magazynowej odgrywają innowacje technologiczne. Zastosowanie zaawansowanych systemów zarządzania magazynem (WMS) czy robotyzacji, zwiększa efektywność i precyzję procesów logistycznych.

Nowoczesne powierzchnie magazynowe działają z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych, takich jak:

  • Zaawansowane systemy zarządzania magazynem (WMS) – umożliwiają monitorowanie ruchu produktów na każdym etapie procesu magazynowego, co znacznie optymalizuje proces planowania dostaw i nie dopuszcza do generowania dodatkowych kosztów związanych np. z pustymi przejazdami wózków widłowych lub degradacji towaru z powodu jego przeterminowania.
  • Automatyzacja – poprawia efektywność, dokładność i szybkość operacji magazynowych. Co więcej, minimalizuje konieczność interwencji człowieka w procesy magazynowe. Zastosowanie takich rozwiązań jak, np. systemu przenośników rolkowych do palet lub układnic maszynowych pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni do składowania, dzięki wyeliminowaniu korytarzy roboczych.
  • Robotyzacja – roboty magazynowe mogą być wykorzystywane do przenoszenia towarów czy kompletowania zamówień. Przykładowo roboty mobilne (pojazdy AMR) to urządzenia wspierane sztuczną inteligencją, dzięki którym możliwe jest zdalne przeniesienie towarów, bez potrzeby naprowadzania laserowego. Roboty mobilne samodzielnie dobierają najbardziej ergonomiczną trasę przejazdu. Zalety robotyzacji to przede wszystkim precyzja, spójność i możliwość pracy w trybie ciągłym, bez potrzeby przerw czy odpoczynku.

Te innowacje przekładają się na większą efektywność, mniejszą liczbę błędów i szybszy przepływ towarów. Co więcej, pozwalają na precyzyjne monitorowanie procesów magazynowych, a także na szybkie reagowanie na wszelkie nieprawidłowości.

Nowoczesne powierzchnie magazynowe a środowisko

Nowoczesna przestrzeń magazynowa to jeden z elementów strategii zrównoważonego rozwoju firmy. W erze globalnych problemów klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej te zaawansowane w centrach logistycznych coraz częściej korzysta się z całej palety rozwiązań zrównoważonych, które podnoszą efektywność energetyczną oraz minimalizują ślad węglowy.

  • Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne wykorzystuje szereg nowoczesnych rozwiązań oraz technologii, które pozwalają zminimalizować zapotrzebowanie energetyczne do minimum, przy maksymalnym wykorzystaniu energii pochodzącej z natury. Magazyny zaprojektowane według standardów budownictwa pasywnego odznaczają się wysoką izolacją termiczną przy zachowaniu maksymalnych zysków pasywnych (rekuperacja, zwarta bryła budynku, inteligentne rozwiązania fasadowe itp.).

  • Projektowanie typu Cradle-to-cradle

Jednym z zaleceń Komisji Europejskiej odnośnie do zrównoważonego rozwoju krajów członkowskich jest budownictwo w myśl zasady Cradle-to-cradle (od kołyski do kołyski). Koncepcja zakłada wykorzystanie materiałów, które przygotowane są do ponownego wykorzystania, a proces ich produkcji odbywał się z ekologicznym nastawieniem do zużycia m.in. wody i prądu, w tym także wykorzystaniem energii odnawialnej.

  • Certyfikacja BREAM

BREEAM to certyfikat potwierdzający zrównoważony rozwój obiektów. Nowoczesne powierzchnie magazynowe powinny nie tylko spełniać wymogi magazynów klasy A, ale zapewniać określoną jakość potwierdzoną „zielonym certyfikatem”. Dzięki temu inwestorzy, jak również i finalni najemcy mają pewność, że firma korzysta z przestrzeni, która jest nie tylko nowoczesna i bezpieczna, ale także przyjazna dla środowiska.

Bezpieczeństwo

Magazyny, szczególnie te wysokiego składowania, z racji pełnionej funkcji i dużej powierzchni pracy wymagają zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Często są to budynki o piętrowej konstrukcji regałów, gdzie składowane są różnego rodzaju materiały. Standardowe zasady BHP są niewystarczające, z tego powodu nowoczesne powierzchnie magazynowe wyposażone są w innowacyjne systemy zabezpieczające towar i pracowników.

Ochrona towarów

Nowoczesne systemy zabezpieczeń, takie jak kamery monitoringu, czujniki ruchu czy zaawansowane systemy alarmowe, gwarantują, że towar przechowywany w magazynie jest chroniony przed kradzieżą i uszkodzeniem. Technologie te, w połączeniu z kontrolą dostępu oraz systemami zarządzania magazynem (WMS), umożliwiają śledzenie każdego produktu i zapewniają jego bezpieczeństwo w trakcie całego procesu logistycznego.

Bezpieczeństwo pracowników

Nie mniej istotne jest dbałość o warunki pracy i bezpieczeństwo zespołu. W nowoczesnych powierzchniach magazynowych znajdują zastosowanie ergonomiczne stanowiska pracy, szkolenia z zakresu BHP, a także technologie, takie jak roboty magazynowe czy autonomiczne pojazdy transportowe, które minimalizują fizyczne obciążenie pracowników. Dodatkowo, systemy detekcji awarii czy wypadków oraz regularne kontrole stanu technicznego urządzeń przyczyniają się do stworzenia środowiska pracy, które jest nie tylko efektywne, ale i bezpieczne.

Dlaczego powinieneś zainwestować w nowoczesne przestrzenie magazynowe na wynajem?

W dobie rosnącej odpowiedzialności społecznej, magazyny nie są już tylko miejscem składowania towarów. Są centrum nowoczesnych łańcuchów dostaw, które łączą innowacje technologiczne z dbałością o środowisko i ludzi. Ich rola będzie nadal rosła, a firmy, które zainwestują w nowoczesne powierzchnie magazynowe na wynajem, zyskają przewagę konkurencyjną na rynku.

See our other articles