Trendy w logistyce na 2024 rok
linkedin
2024.03.21

Trendy w logistyce na 2024 rok

Rosnące znaczenie nowych technologii w logistyce, w tym narzędzi związanych ze sztuczną inteligencją, jest faktem i z pewnością będzie stanowić jeden z najważniejszych trendów branżowych nie tylko w bieżącym roku, ale i w ciągu kolejnej dekady. Jednak na co poza tym jeszcze należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zostać za konkurencją? Przyjrzyjmy się trendom w logistyce 2024, które coraz wyraźniej się kształtują.

Rosnące znaczenie nowych technologii w logistyce, w tym narzędzi związanych ze sztuczną inteligencją, jest faktem i z pewnością będzie stanowić jeden z najważniejszych trendów branżowych nie tylko w bieżącym roku, ale i w ciągu kolejnej dekady. Jednak na co poza tym jeszcze należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zostać za konkurencją? Przyjrzyjmy się trendom w logistyce 2024, które coraz wyraźniej się kształtują.

Z głową w… chmurze

Rozwój, stabilizacja i utrzymanie szybkiego tempa przepływu towarów w łańcuchach logistycznych wymaga ciągłej optymalizacji procesów wewnątrz firmy. Aby jednak to było możliwe, należy przetworzyć ogromną ilość danych praktycznie w czasie rzeczywistym – zwłaszcza gdy nad konkretnymi etapami czuwa więcej niż jedna osoba.

Sposobem na racjonalne podejście do tego tematu jest korzystanie z dobrodziejstw cyfryzacji, w tym zarządzania w chmurze. Trendy logistyczne w 2024 mówią jasno – wszelkie operacje odbywające się zarówno w magazynie, jak i poza nim, muszą być maksymalnie zdigitalizowane. Mowa tu między innymi o zaawansowanym śledzeniu produktów z wykorzystaniem nie tylko znanych skanerów, ale także systemów wizyjnych, a nawet – coraz częściej pojawiających się w branży – dronów, mogących służyć do odczytywania etykiet. Przekłada się to bezpośrednio na szybkie lokalizowanie towaru, a więc przyspieszenie dostawy.

Warto przy tym podkreślić wagę inteligentnego zarządzania magazynem w branży logistycznej, na przykład za pomocą oprogramowania w chmurze (na przykład systemy WMS), do którego dostęp ma wielu pracowników jednocześnie – mogą oni analizować wszelkie procesy, w tym poziom zapasów, w czasie rzeczywistym, co wprost przekłada się na płynność dostaw.

Wszechstronna automatyzacja magazynów

Trendy w logistyce 2024 wskazują także na kluczową rolę automatyzacji oraz robotyzacji pracy w magazynach na wynajem oraz posiadanych przez duże marki na własność. Poddane temu procesowi powinno zostać nie tylko samo zarządzanie towarem, ale także jego składowanie i transport. Wiele w tym miejscu zależy między innymi od zaawansowania technologicznego danego podmiotu, umiejętności odpowiedniego planowania przestrzeni oraz wdrażania udogodnień, takich jak układnice paletowe. Owoce tego widać w szczególności podczas szczytów popytu, których w roku nie brakuje (związane są między innymi ze świętami i okazjami wyprzedażowymi). Niebagatelną rolę odgrywają tutaj urządzenia w pełni autonomiczne, w tym roboty kompletacyjne, które dzisiejsza technologia wyposaża między innymi w umiejętność samodzielnego optymalizowania procesów – „uczenia się”.

Sztuczna inteligencja w natarciu

Rozwiązanie oparte na AI na dobre wkroczyły nie tylko do świata twórców, operujących słowem pisanym, grafiką, materiałami audio i wideo, ale także do przemysłu, handlu, a nawet medycyny. Nic zatem dziwnego, że trendy logistyczne w 2024 orbitują także wokół sztucznej inteligencji. Jak możemy ją wykorzystać? Między innymi poprzez jak najszersze wdrożenie jej do łańcuchów logistycznych, choćby w postaci autonomicznego generowania kodów czy unowocześniania języków oprogramowania. AI w branży logistycznej będzie miała swoje miejsce także stricte w produkcji – trendy w logistyce 2024 sugerują, że coraz więcej firm wykorzystuje w tym obszarze działalności aplikacje oparte na sztucznej inteligencji właśnie.

Szybciej, sprawniej, lepiej

Na koniec należy powiedzieć coś, co może wydawać się banałem, ale wciąż znajduje się wysoko na liście priorytetów – trendy logistyczne w 2024 nadal będą krążyły wokół jak najlepszego zaspokojenia potrzeb odbiorców, a więc stworzenia środowiska do jeszcze szybszych dostaw. Poza wyżej wymienionymi działaniami, będzie się to wiązało także z konkretnymi inwestycjami, takimi jak budowanie nowych magazynów, czy tworzenie kolejnych punktów odbioru/zwrotu towaru. Przyszłością jest też wykorzystanie dronów do dostarczania przesyłek – takie rozwiązania są już testowane przez światowych potentatów i wypadają bardzo obiecująco.

See our other articles