Dark warehouse – całkowita automatyzacja magazynu
linkedin
2024.06.17

Dark warehouse – całkowita automatyzacja magazynu

Jeszcze nie tak dawno temu wszystkie procesy magazynowe wymagały nadzoru ze strony człowieka. Ciężko było wyobrazić sobie magazyn, który funkcjonuje całkowicie niezależnie, bez wsparcia załogi. Dziś jednak całkowicie zautomatyzowane magazyny są dostępne na wyciągnięcie ręki. Czym jest dark warehouse i jakie daje nam możliwości?

Automatyczne magazyny dark warehouse – o co w tym chodzi?

Dla osób nieobeznanych nazwa dark warehouse może brzmieć dość tajemniczo, jednak jej etymologia jest bardzo prosta. Dzięki całkowitemu zautomatyzowaniu procesów, praca w magazynie może odbywać się przez całą dobę przy zgaszonym świetle. Maszyny i roboty nie wymagają nadzoru ze strony pracowników, dlatego oświetlenie nie jest konieczne.

Wszystkie prace wykonywane są automatycznie, a obsługa maszyn oparta jest na poleceniach systemowych. Towary są transportowane, sortowane i pakowane przez roboty, co w znacznym stopniu minimalizuje koszty oraz konieczność intensywnej pracy fizycznej. Praca w takim magazynie odbywa się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Człowiek potrzebny jest jedynie do zarządzania oprogramowaniem.

Ze względu na kosztowność tego typu inwestycji, z tak zaawansowaną automatyzacją można spotkać się najczęściej w nowoczesnych, świeżo wybudowanych magazynach do wynajęcia. Przyczyna jest bardzo prosta – obiekty typu dark warehouse mają zupełnie inne wymagania, ponieważ powierzchnia magazynowa nie musi być dostosowana do potrzeb pracowników, a jedynie do potrzeb maszyn i robotów. Brak tu pomieszczeń socjalnych czy szerokich korytarzy. W praktyce pozwala to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni do składowania towarów.

Na co pozwala całkowita automatyzacja magazynu do wynajęcia?

Jak w praktyce działa dark warehouse? Jakie czynności można wykonywać w pełni zautomatyzowanym magazynie? Możliwości jest naprawdę sporo!

Przede wszystkim automatyczny magazyn umożliwia zdalne przyjmowanie i rozładunek towarów, przy pomocy autonomicznych wózków widłowych lub przewoźników taśmowych. Następnie następuje sortowanie produktów przy pomocy specjalnych maszyn i przewiezienie ich w wyznaczone miejsca składowania. Roboty odpowiedzialne za odbiór i przechowywanie towarów posiadają specjalne ramiona, które mogą identyfikować konkretne towary, wybierać je i umieszczać we właściwej pozycji.

Po wpłynięciu zamówienia maszyny identyfikują określone towary, a następnie kompletują towar i transportują w miejsce pakowania. Tu możliwości są dwie – współczesne rozwiązania nie zawsze pozwalają na w pełni zautomatyzowanie procesu pakowania zamówień, przez co zdarza się, że potrzebny jest udział pracowników. Jednak w przypadku, gdy występuje wysoka powtarzalność podczas procesu istnieje możliwość automatyzacji przy pomocy robotów pakujących, owijarek paletowych czy kartoniarek.

Ostatni krok to załadunek gotowych paczek, czyli przeniesienie przygotowanych przesyłek do środka transportu. Podobnie jak w przypadku odbioru towarów, transport odbywa się przy pomocy wózków autonomicznych lub przenośników taśmowych.

Dla kogo dark warehouse?

Magazyny typu dark warehouse to z pewnością przyszłość branży logistycznej. Doskonale spisują się przede wszystkim w przypadku towarów niesezonowych, na które popyt utrzymuje się przez cały rok na podobnym poziomie. Zoptymalizowana automatyka działa przez 365 dni w roku na podobnym poziomie, dlatego jakakolwiek sezonowość może nie sprzyjać jej wykorzystaniu i generować większe koszty.

See our other articles